ABD, Rusya ile bağlantılı olduğu iddiası nedeniyle Kaspersky yazılımını yasakladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Biden yönetimi, Kaspersky'nin ABD'de antivirüs yazılımı satmasını yasakladı.

REKLAM

ABD hükümeti, siber güvenlik şirketi Kaspersky'nin ürünlerinin satışını “şirketin Rusya ile bağları nedeniyle” yasakladı.

ABD Ticaret Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, antivirüs yazılımı üreten Rusya merkezli çok uluslu bir şirket olan Kaspersky'nin artık ABD'de mevcut yazılımları satamayacağını veya mevcut yazılımlara güncelleme sağlayamayacağını duyurdu.

ABD'nin kararı, Rusya'nın siber faaliyetleri ve Kaspersky'nin faaliyetleri üzerindeki etkisi nedeniyle şirketin faaliyetlerinin “ulusal güvenlik riski” oluşturduğunu tespit eden bir soruşturmanın ardından geldi.

Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu, soruşturma kapsamında dile getirilen endişelerin “hafifletici tedbirlerle çözülemeyeceğini” söyledi.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo şunları söyledi: “Rusya, Kaspersky Lab gibi Rus şirketlerinden hassas ABD bilgilerini toplama ve silah haline getirme yeteneğine ve niyetine sahip olduğunu defalarca gösterdi. Amerikan vatandaşlarını korumak için elimizdeki her aracı kullanmaya devam edeceğiz. ” Güvenlik ve Amerikan halkı.”

Şirketin Rus hükümetinin yetki alanında olması ve hassas ABD'li bireylerin kullanıcı bilgilerine erişiminin olması ABD'yi motive eden nedenler arasındaydı.

ABD, yazılımı kullananların başka şirketlere geçmesini tavsiye etse de Kaspersky'yi kullanmaya devam edenler hukuki yaptırımlarla karşılaşmayacak.

ABD Ticaret Bakanlığı, şirketin 29 Eylül 2024 tarihine kadar ABD'deki yazılım güncellemeleri sağlama gibi faaliyetlerine devam edebileceğini de sözlerine ekledi.

“Jeopolitik karar”

Şirketten yapılan açıklamada, ABD'nin bu kararının Kaspersky'nin siber tehditlerle ilgili programlar düzenlemesini veya eğitim vermesini engellemediği belirtildi.

Şirket, bu kararın “ürün ve hizmetlerinin bütünlüğünün kapsamlı bir değerlendirmesinden ziyade mevcut jeopolitik iklime ve teorik kaygılara dayandığını” değerlendirdi.

Açıklamada, şirketin ABD güvenliğini tehdit etmediği ve bunun yerine ABD çıkarlarını hedef alan aktörlere karşı koruma sağladığı belirtildi.

Kaspersky, “Şirket mevcut operasyonlarını ve ilişkilerini korumak için yasal olarak mevcut tüm seçenekleri izleyecek” dedi ve siber güvenlik konusunda uluslararası iş birliğinin çok önemli olduğunu ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir