31 Mart 2024 yerel seçim sonuçları: Türkiye genelinde ana muhalefet partisi CHP önde

31 Mart 2024 seçimlerinde Türkiye genelinde belediye ve il meclislerinde partilerin aldıkları oy oranlarına ilişkin verileri grafikler halinde sunuyoruz. Türkiye genelinde CHP az farkla önde.

REKLAM

31 Mart 2024 yerel seçimleri için oy sayımı sürüyor. Özellikle üç büyükşehirde partiler daha fazla belediye başkanı kazanmak için büyük bir yarış içerisinde.

AA verilerine göre sandıkların yüzde 78'i açık. Türkiye genelinde belediye başkanlığı seçimlerinde CHP yüzde 37,1 oyla AK Parti'nin liderliğini sürdürüyor. AK Parti'nin oyu yüzde 36,1.

Aşağıdaki tabloda adayların açık sandık sayısına göre oy oranlarını görebilirsiniz.

Türkiye genelinde belediye başkanı sayısının yanı sıra, belediye ve il meclisi seçimlerinde partilerin alacağı oy yüzdesi konusunda da sorular ortaya çıkıyor. Yeni kurulan bazı partiler de ilk kez seçimlere katılıyor.

Yerel seçim sonuçlarının siyasete etkisi partinin Türkiye genelindeki oy payıyla yakından alakalı. AK Parti ve CHP'nin yanı sıra MHP, DEM, İYİ, Giriş Refah, DEVA, Gelecek, Saadet, Zafer ve Memleket partilerinin oy oranlarını sürekli güncellenen grafiğimizden takip edebilirsiniz.

İl genel kurulunda partilerin oy oranı yüzde kaç?

CHP, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinde kazanmasına rağmen belediye meclislerinde çoğunluğu sağlayamadı. Bu nedenle kent konseylerindeki oy oranı da çok önemli.

AK Parti il ​​genel meclisi oylarında az farkla önde.

AA verilerine göre, 2019 il meclisi seçimlerinde AK Parti yüzde 42,7, CHP yüzde 28,6, MHP ise yüzde 8,1 oy aldı. İYİ partisinin oyu yüzde 7,3; HDP'nin oyu yüzde 5,8 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir