3 trilyon dolar: Nvidia, Apple ve Microsoft'u geride bırakarak en değerli şirket oldu

Yapay zeka alanındaki atılımın meyvelerini alan Kaliforniyalı şirketin hisseleri Nasdaq borsasında 135 dolardan alıcı buluyor.

REKLAM

Kaliforniyalı grafik kartı üreticisi Nvidia, diğer iki Amerikan devini, Apple ve Microsoft'u geride bırakarak, 3 trilyon doları aşan piyasa değeriyle Salı akşamı dünyanın en değerli şirketi oldu.

New York Nasdaq borsasında fiyatı Türkiye saatiyle 22.40'ta 135,62 dolara yükselen şirketin hisseleri, yılbaşından bu yana yüzde 173'ün üzerinde değer kazandı.

Son dönemde yapay zeka alanındaki atılımlarıyla adından söz ettiren şirketin yükselişi, veri merkezlerinde sıklıkla kullanılan yapay zeka (“AI) çipleri pazarındaki hakim konumunda yatıyor.

Bugün piyasada ihtiyaç duyulan yapay zeka çiplerinin %80'ini üreten şirket, öncelikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için ürettiği GeForce serisi ekran kartlarıyla tanınıyordu.

Başlangıçta grafik işleme için yapay zeka teknolojilerini kullanan Nvidia, 2017 yılında grafik kartları üzerinde bazı yapay zeka hesaplamalarının yapılabilmesi için iyileştirmeler yaptı.

Yapay zeka teknolojilerinin giderek gelişmesi nedeniyle şirket, yapay zeka teknolojilerinde araştırma ve geliştirme yatırımlarını arttırmış ve günümüzde yapay zeka denilince akla gelen ilk şirket haline gelmiştir.

Görüntü işleme yeteneklerini geliştirmek için geliştirilen yapay zeka teknolojilerini grafik kartlarına giderek daha fazla entegre eden şirket, bilgisayar oyunlarında standart hale gelen Derin Öğrenme tarafından desteklenen ışın izleme ve Süper Örnekleme (DLSS) teknolojileriyle pazara girdi. hakimin ofisinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir