Yunanistan Başbakanı Miçotakis hükümet değişikliğine gitme kararı aldı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, iktidar lideri olduğu Yeni Demokrasi (ND) partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde (PE) yüzde 33 oy hedefinin altına düşmesi üzerine hükümet değişikliği yapma kararı aldı.

REKLAM

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından Cuma günü kabinesinde değişiklik yaptığını ve yeni kabinenin yaşam pahalılığı ve işgücüne ilişkin politikalara odaklanacağını duyurdu. Yeni bakanlar Cuma günü resmen yemin edecek ve ilk kabine toplantısı Cumartesi günü yapılacak.

Miçotakis'in kararı, merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) 9 Haziran'da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde beklenen oy oranı olan %33'ün altına düşerek %28,3'te kalması sonrasında geldi. Oy kaybına rağmen ND, %14,9 ile ana muhalefet partisi Syriza'nın neredeyse iki katı oy alarak birinci oldu.

Bu sonuç, önceki Avrupa seçimlerinde ND'nin Syriza karşısında liderliğini artırırken, 2019'daki oy oranına göre yaklaşık beş puanlık bir düşüş yaşayan iktidar partisi için sönük bir tablo olarak görüldü. Seçimleri aşırı sağ partiler kazandı. Katılımın düşük olduğu ve yaklaşık 10 seçmenden 6'sının çekimser kaldığı seçimde.

Anketler, enflasyondaki son düşüşe rağmen, Kovid-19 ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin güney Avrupa ülkesinde fiyatlarda artışa neden olması nedeniyle çoğu Yunanlının temel endişesinin yaşam maliyeti olduğunu gösteriyor.

Eski İçişleri ve Kamu Düzeni Bakanı 59 yaşındaki Takis Theodorikakos, büyük ölçüde tüketici fiyatlarının izlenmesinden sorumlu olacak şekilde Kalkınma Bakanı olarak atandı.

Mitsotakis ayrıca Çalışma, İçişleri ve Tarım bakanlarının da yerini aldı. Göç Bakanı Dimitris Kairidis'in yerine eski Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos'u atadı. Maliye Bakanı Kostis Hatzidakis'in pozisyonunda herhangi bir değişiklik olmadı.

Mitsotakis, ülkedeki mali kriz sırasında dört yılı aşkın Syriza yönetiminin ardından 2019'da iktidara geldi ve 2023 yazında ezici bir zaferle yeniden seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir