Von der Leyen: Avrupa savunma harcamalarını artırmalı

Ursula von der Leyen Pazar günü yaptığı açıklamada, Avrupa'nın hem içeriden hem de dışarıdan hedef alındığını söyledi.

REKLAM

Haziran ayında yeniden Avrupa Komisyonu başkanlığına aday olan Ursula von der Leyen, mevcut bağlamda masumiyete dönüşün olamayacağını söyleyerek, Avrupa'nın ortak savunmasının altını çizdi.

Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) adayı Leyen, şunları söyledi: “Avrupa'nın savunma harcamalarını hep birlikte hızlandırmalıyız. Ancak nasıl savaş Avrupa'da geçmişte kalmadıysa, savunma iş birliği de Avrupa'nın geleceğinin bir işareti olmalıdır. dedi.

Muhafazakar tabanın oylarına aday Leyen, Yunanistan'ın iktidardaki muhafazakar partisi Yeni Demokrasi'nin yıllık konferansına katılarak burada bir konuşma yaptı.

Leyen, Rusya'nın “Ukrayna'yı yeryüzünden silmeyi” hedeflediğini belirterek, “Barışçıl ve birlik içinde olan Avrupa'mız daha önce hiç olmadığı kadar sorgulanıyor.”

Leyen ayrıca “Avrupa'nın savunma harcamalarını artırmanın” gerekliliğini vurguladı ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis'in bu konudaki desteğine övgüde bulundu. Savunma harcamalarının gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2'sini aştığı Yunanistan bu konuda lider kabul ediliyor.

“Avrupa'mızı yok etmek istiyorlar”

Rusya'nın saldırganlık eylemlerini sosyal medya manipülasyonundan göçmen istismarına kadar geniş bir şekilde anlatan Leyen, popülistleri ve demagogları da “Putin'in arkadaşları” olarak nitelendirdi.

Leyen ayrıca yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın artan tehlikesine işaret ederek Almanya'da AfD, Fransa'da Ulusal Birlik ve Polonya'da Konfederasyon gibi aşırı sağ partilere karşı uyarıda bulundu.

Leyen, “Avrupa'mızı yok etmek istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Bizim rolümüz mücadele etmektir. Biz Avrupa'yı savunuyoruz. Demokrasiyi savunuyoruz. Refahı ve güvenliği koruyoruz.”

Konferansa katılan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas da Leyen'e verdiği desteğin altını çizerek, Avrupa'nın “Putin'in arkadaşlarına değil, Kyriakos ve Ursula'ya ihtiyacı var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir