Van Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı iptal edildi

DEM partisi, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine yasal haklarının geri alındığını duyurdu.

REKLAM

Van'da seçimleri yüzde 55 açık farkla kazanan Abdullah Zeydan, imtiyazlı hakların iadesinin iptal edilmesinin ardından siyasetten yasaklandı. Zeydan'la ilgili nihai kararı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verecek.

DEM partisinden yapılan açıklamada, “Belediye Eşbaşkanımız Abdullah Zeydan'ın yasaklı haklarının iadesine karar veren aynı mahkeme, kararını ihlal ederek hukuki güvenlik hakkını yok etmiştir.” dedi.

DEM Partisi Sözcüsü Ayşegül DoğanDüzenlediği basın toplantısında tüm siyasi partilere Van halkının iradesine sahip çıkma çağrısında bulundu.

“Bu kadar büyük bir irade karşısında dayanışma içinde olmazsak demokrasiden bahseden hiç kimsenin inandırıcılığı olmaz.” Doğan, şöyle konuştu: “Demokrasileri yaratan temel ilkelerden biri milli iradeye saygıdır. Bunu en çok ihlal eden ve ağzında tutan iktidara sesleniyoruz. Bu yanlıştan derhal vazgeçin. İradeyi gasp etmeye kalkışmayın. Van halkının.” dedi.

Adalet Bakanlığı'nın itirazını Cuma günü mesai saatinden 5 dakika önce yaptığını belirten Doğan, “Burada amaç halkın iradesini gasp etmektir.”

Hukuk işlerinden DEM Partisi sorumludur Öztürk TürkdoğanAbdullah Zeydan'ın oy hakkını geri kazandığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Abdullah Zeydan daha önce 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezası 2019 yılı sonunda tamamen bitti. Bir suçun infazı tamamlanmışsa 3 yıl bekleme süresi var. Sonunda Bu süre zarfında mahkemeye gidersiniz ve yasal haklarınızı alırsınız.

Nisan 2023'te ise Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruluyor ve kararın gerekçesinde, cezanın infazının tamamlandığı ve yasaklanan tüm hakların iade edildiği belirtiliyor.

Karar taraflara tebliğ edilir. Taraflardan hiçbiri bu karara itiraz etmiyor. Karar daha sonra kesinleşiyor. Nihai karar kağıdında hem mahkemenin hem de savcılığın imzaları var. “Daha sonra Abdullah Zeydan sabıka kaydı itibarıyla hakkını aldığı için oy hakkını kullanabilecek ve seçilebilecek duruma geliyor.”

Öztürk Türkdoğan, ““Bütün bunlar bir siyasi müdahaleyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.” dedi.

DEM partisinin internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  • Bilindiği gibi; Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanımız Abdullah Zeydan, tüm yasal işlemlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu ve yapılan incelemelerin ardından adaylığı YSK tarafından kabul edildi. Zeydan, Van halkının çoğunluğunun desteğiyle seçildi.
  • Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine 5 dakika kala ve seçimlere iki gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla 2022 yılında yasal haklarını alan Zeydan'ın hukuki haklarına itiraz etti ve cezasını çekti. tüm yasal denetimlerden geçmiştir. Yetkili Savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesin tedbir kararını veren mahkemeye yeniden başvurdu. Aynı gün mahkeme, nihai sivil haklar kararını bozdu ve sivil haklar talebini reddetti. Karar kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan önce derhal YSK'ya bilgi verdi.
  • Belediye Eşbaşkanımız Abdullah Zeydan'ın yasaklı haklarının iadesini kabul etmeye karar veren aynı mahkeme, kararını ihlal ederek hukuk güvenliği hakkını yok etti. Bu girişim halkın iradesini yok sayan bir anlaşmanın ürünüdür.
  • Abdullah Zeydan, Van Büyükşehir Halk Belediyesi'nin eşbaşkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz.
  • Bu yanlış karardan derhal vazgeçilmelidir. Van halkının iradesini dikkate almayan bu girişim yasa dışıdır. Tüm demokratik kamuoyunun bu girişime duyarlı olmasını rica ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir