Ultra-Ortodoks Yahudiler İsrail'de zorunlu askerlik hizmetini protesto etti

Mahkemenin ultra Ortodoks Yahudi erkeklerin askerlik yapmasına izin vermesinin ardından İsrail'de protestolar devam ediyor. Şiddetli gösterilerin de yer aldığı protestolarda 5 kişi gözaltına alındı.

REKLAM

Mahkemenin İsrail'deki ultra Ortodoks Yahudi erkeklerin de askerlik yapması yönündeki kararına karşı çıkan binlerce kişi Pazar günü Kudüs'te toplandı. Gün boyu devam eden protestolarda aktivistler İsrail polisiyle karşı karşıya geldi.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasındaki çatışma 7 Ekim'den bu yana devam ederken, İsrail Yüksek Mahkemesi 25 Haziran'da ülkedeki ultra Ortodoks (Haredi) Yahudi ilahiyat öğrencilerinin zorunlu askerlik hizmetinden muaf tutulamayacağına karar verdi. Bu karar, saldırıların gölgesinde kalan Başbakan Binyamin Netanyahu'nun iktidar koalisyonunda ciddi çatlaklara neden olabilir.

On binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle başlayan protestolar, akşama doğru İsrail polisiyle şiddetli çatışmalarla sonuçlandı. Protestolarda 5 kişi gözaltına alındı.

“Düşman ordusunda hizmet etmiyoruz”

Binlerce erkek sabahın erken saatlerinde toplu ibadete katıldı. Protestocuların, “Tek bir kişi bile askere alınmamalıdır” yazılı, hükümeti eleştiren pankartlar taşıdığı görüldü. “Düşman ordusunda görev yapmayacağız”, “Ölsek de hizmet etmeyeceğiz” gibi sloganların atıldığı belirtildi.

Birleşik Tevrat Yahudiliği partisi lideri ve İskan Bakanı Yitzhak Goldknopf ve selefinin işgal ettiği araçlara taş atan protestocuların, çevredeki çöp konteynırlarını da ateşe verdiği bildirildi. Polis, protestoculara basınçlı suyla müdahale etti. Ancak protestoları ancak günün ilerleyen saatlerinde kontrol altına almak mümkün oldu.

İsrail'deki Yahudi erkek ve kadınların çoğu için askerlik hizmeti zorunludur. Ancak parlamentodaki güçlü ultra-Ortodoks partiler askerlik yerine dini okullarda eğitim alma olanağını sundu. Netanyahu hükümeti de uzun zamandır Haredimleri askerlik hizmetinden muaf tutmaya çalışıyordu.

Ultra-Ortodoks partiler ve destekçileri, erkekleri askerlik yapmaya zorlamanın nesiller boyu süren yaşam tarzlarını yok edeceğini söylüyor.

Ultra-Ortodoks partiler Netanyahu'nun iktidar koalisyonunun kilit üyeleridir. Protesto amacıyla hükümetten ayrılmaya karar verirlerse ülkede bir erken seçim daha yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir