Türk asıllı reformcu Pezeshkian İran'ın yeni cumhurbaşkanı oldu

“Türk” kimliğiyle gurur duyduğunu söyleyen Pezeshkian, İran'ın Batı'yla iyi ilişkiler kurmasını savunuyor.

REKLAM

İran'da “reformcu” olarak bilinen Türk asıllı Mesut Pezeşkiyan, Cuma günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda rakibi Said Celili'den daha fazla oy alarak ülkenin dokuzuncu cumhurbaşkanı oldu.

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, basın açıklamasında oy sayımının tamamlandığını, ülke geneline yayılmış yaklaşık 59 bin sandıkta 30,53 milyon oy kullanıldığını ve Pezeshkian'ın bu sayıyı aldığını söyledi. 16,38 milyon oy yani %53,7, bu sonucun yeni başkanı belirleyeceğini söyledi.

Sonuçlara göre İran'da dini lider Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen Said Celili'nin 13,53 milyon oy aldığı öğrenildi. Yaklaşık 3 milyon oya eşit olan fark ise yüzde 44 oranında ekranlara yansıdı.

İlk konuşmasında sandık sonuçlarına saygı duyacağını belirten Celili, şunları söyledi: “Saygılı olmanın yanı sıra, seçilen kişinin güçlü ilerlemesine katkıda bulunmak için de tüm imkanlarımızla yardımcı olmalıyız.” dedi.

Seçimi kazanan Mesut Pezeşkiyan, sosyal medya platformunda bir paylaşım yaptı.” dedi.

Pezeshkian, seçim kampanyası sırasında diğer ılımlı ve reformcu isimlerle yakınlaştı.

En büyük destekçisi, 2015 yılında atom programında büyük bir kısıtlama karşılığında yaptırımların kaldırılmasını da içeren nükleer anlaşmanın imzalanmasına yardımcı olan eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'ti.

Kalp cerrahı Pezeshkian Salı günü televizyonda yayınlanan bir tartışmada Batı yaptırımlarının İran ekonomisine ciddi zarar verdiğini söyledi. Örnek olarak yüzde 40'a varan enflasyonu ve son dört yılda yoksulluk oranındaki artışı gösterdi.

Aynı zamanda 2008'den bu yana 5 dönem Tebriz milletvekili olan Pezeşkiyan, ülkede öfkeye yol açan Mahsa Amini protestolarına başörtüsü yasasından kaynaklanan müdahaleye son verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Pezeşkiyan, “Biz çocuklarımızın iffetli olmasını istiyoruz ama bu davranışları onları dinden uzaklaştırıyorsa bu yönteme devam etmemeliyiz” dedi. dedi.

İran'da seçim kararı ülkenin sekizinci cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ölümünün ardından alındı. Reisi, 19 Mayıs 2024'te Azerbaycan sınırındaki Culfa kenti yakınlarında helikopter kazası sonucu hayatını kaybetti.

Bangladeş, Pakistan, Türkiye, Hindistan, Sri Lanka, Küba ve Suriye gibi ülkelerde yas ilan edilirken, İngiltere'nin eski Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Tom Tugendhat, lider ve ABD vatandaşı (ABD) için “yas tutmayacağını” söyledi. ) Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, “Elleri çok kana bulanmış bir adam” yorumunu yaptı.

Sonraki günlerde İran Anayasası'nın 131. maddesi yürürlüğe girdi ve Meclis Başkanı, yargı başkanı ve başkan yardımcısından oluşan kurul, 50 gün içinde seçim yapılmasına karar verdi. Bu dönemde cumhurbaşkanı yardımcılığı yapan Muhammed Muhbir, vekaleten cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir