Trump: Putin seçimlerden sonra gazeteci Gershkovich'i 'kendi iyiliğim için' serbest bıraktı

Trump: Gershkovich seçimlerden kısa süre sonra serbest bırakılacak, ancak kesinlikle ben göreve gelmeden önce. Evde, güvende ve ailesiyle birlikte olacak. Putin bunu benim için yapacak, başkası için yapmayacak ve biz de hiçbir şey ödemeyeceğiz.

REKLAM

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'da tutuklu bulunan Wall Street Journal gazetecisi Evan Gershkovich'i kendi iyiliği için serbest bırakabileceğini söyledi.

Trump, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Putin'le olan kişisel ilişkilerini Amerikalı gazetecinin Rusya'daki hapishaneden kaçmasına yardımcı olmak için kullanabileceğini söyledi.

Trump, ABD'de kasım ayında yapılacak seçimlerin ardından Beyaz Saray'a yeniden seçilmesi halinde Amerikalı gazetecinin derhal serbest bırakılabileceğini söyledi.

Trump, “Rusya'da hapiste olan Evan Gershkovich seçimlerden kısa bir süre sonra ama kesinlikle ben göreve gelmeden önce serbest bırakılacak” dedi. Evde, güvende ve ailesiyle birlikte olacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bunu başkası için değil benim için yapacak ve biz de hiçbir şey ödemeyeceğiz!” dedi.

Putin, Putin'le teması olup olmadığını açıklamadı ve Rus liderin Gershkovich'i serbest bırakacağına inanması için hangi nedenlerin bulunduğunu söylemedi.

Amerikalı gazeteci geçen yıl Mart ayında Rusya'da “casusluk” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Bir yılı aşkın süredir Moskova hapishanesinde kalan gazetecinin davasının ne zaman başlayacağı henüz açıklanmadı.

Putin Şubat ayında Almanya'da cinayetten hapse atılan bir Rus vatandaşı karşılığında Amerikalı bir gazetecinin serbest bırakılmasının mümkün olabileceğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir