Trump: John F. Kennedy'yi muhtemelen CIA öldürdü

Trump, JFK suikastının arkasında Amerikan istihbaratının olduğunu düşünüyor.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) eski başkanı ve yaklaşan seçimlerin adayı Donald Trump, geçtiğimiz hafta canlı yayında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) seleflerinden biri olan John F. Kennedy'yi “muhtemelen” öldürdüğünü söyledi. .

İnternet programı “All-in Podcast”in sunucusu Trump'a, verdiği söze rağmen JFK suikastına ilişkin dosyanın tamamını neden yayınlamadığı sorulduğunda, “saygı duyduğu kişiler ondan bunu yapmasını istedi ama bunu kim yaptı” yanıtını verdi. CIA personeli değildi.

“Bana soran kişiler CIA üyesi değildi ama muhtemelen [bu cinayetin] “Tüm bunların arkasında CIA vardı” diyen Trump, dosyaların tamamını yayınlamasa da, düzenlenmiş biçimde de olsa “çok sayıda dosyayı” yayınladığını ekledi.

“Geri kalanını yayınlamamamı tercih ettiler ama bu da yakında yapılacak. “Birçok insan bu dosyaları görmek istiyor” diyen Trump, dosyaların kamuya açıklanmasının “çok ilginç” olacağını da sözlerine ekledi.

“Şeffaflığa” vurgu yapan Trump, sözlerini “bu dosyaların yayınlanmasının önemli olduğunu” söyleyerek tamamladı.

22 Kasım 1963'te Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. başkanı John F. Kennedy, Dallas, Teksas'ta başkanlık konvoyundayken suikasta kurban gitti.

Kennedy, eski bir ABD denizcisi olan Lee Harvey Oswald tarafından vurulduğunda eşi Jacqueline, Teksas Valisi John Connally ve eşi Nellie ile üstü açık bir arabadaydı.

Saldırının ardından Kennedy, Parkland Memorial Hastanesi'ne kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Vali Connally iyileşti.

Dönemin ABD Başkan Yardımcısı Lyndon B. Johnson, Dallas Love Field Hava Üssü'nde bulunan başkanlık uçağı Air Force One'da iki saat sekiz dakika sonra görev yemini ederek başkanlığı devraldı.

Kennedy'nin suikastı birçok komplo teorisinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu teoriler arasında CIA, mafya yapıları, Başkan Yardımcısı Johnson, Küba Başbakanı Fidel Castro veya cinayetin arkasındaki Sovyet istihbaratı yer alıyor.

Bazı komplo teorilerine göre ABD hükümeti suikastın bazı kısımlarını örtbas etti.

ABD'li eski avukat Vincent Bugliosi, bugüne kadar 82'si katil ve 214 kişiden oluşan toplam 42 grubun çeşitli zamanlarda farklı komplo senaryolarıyla suçlandığını tahmin ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir