Tayvan'da 25 yılın en büyük depremi: 7,2 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı arttı

Tayvan ulusal itfaiye teşkilatı, sabah saat 08.00'den kısa bir süre önce meydana gelen depremde onlarca kişinin yaralandığını söyledi.

REKLAM

Tayvan adası son 25 yılın en büyüğü olan 7,2 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Bugünkü şok, binlerce insanın ölümüne yol açan 1999 depreminden bu yana adada yaşanan en güçlü şok.

Tayvan Meteoroloji İdaresi'ne (CWA) göre, çok sayıda binanın çökmesine ve otoyolların hasar görmesine neden olan doğal afet, yerin 15 kilometre altında meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin büyüklüğünün 7,4 olduğunu açıkladı.

Tayvanlı yetkililer, depremin merkez üssünün ülkenin doğu kıyısındaki dağlık Hualien kenti olduğunu ve felakette dört kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ulusal İtfaiye Teşkilatı, Hualien'de sabah 8'den hemen önce meydana gelen depremde en az 57 kişinin yaralandığını söyledi.

Ancak daha sonra gelen bilgilerle can kaybının arttığı açıklandı. Sonuçta ülkede 7 kişi öldü, 700'e yakın kişi de yaralandı.

Yetkililer ayrıca enkaz altında 77 kişinin bulunduğunu da tespit etti. Mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürüyor.

Tayvan adasının yanı sıra Çin ana karası ve çevre ülkelerde de tsunami uyarıları yapıldı.

Çin Tsunami Uyarı Merkezi, 4 aşamalı uyarı sisteminin en üst seviyesi olan “kırmızı alarm” yayınladı.

Benzer şekilde Japonya'nın güneyi ve Filipinler'de de hissedilen deprem üzerine önce bu bölgeler için tsunami uyarısı yapılmış, ardından uyarı kaldırılmıştı.

CWA'ya göre depremin ardından 25'ten fazla artçı sarsıntı kaydedildi.

Tayvan'da 7,6 büyüklüğündeki son deprem 1999 yılında meydana gelmişti: 2.400 kişi hayatını kaybetmiş, 50.000 bina yıkılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir