SoftBank'ın milyarder CEO'sunun oğlu: 'Yapay süper zekayı gerçeğe dönüştürmek için doğdum'

Japonya merkezli SoftBank'ın başkanı Masayoshi Son'un hedefi, insan zekasından 10.000 kat daha akıllı olan yapay süper zeka (AIS) teknolojisini gerçeğe dönüştürmektir.

REKLAM

30 milyar dolarlık servetiyle Japonya'nın en zengin ikinci kişisi olarak bilinen ve telekomünikasyon şirketi SoftBank'ın sahibi Masayoshi Son, insandan 10.000 kat daha üstün olduğuna inanılan yapay süper zekayı (“Yapay Süper Zeka” – ASI) sundu. CNBC haberine göre şirketinin son toplantısında “teknolojisini gerçeğe dönüştürmek için doğduğunu” söyledi.

Toplantıda hazır bulunan üyelere seslenen girişimcinin, “SoftBank hangi amaçlarla kuruldu? Masayoshi'nin Oğlu hangi amaçlarla doğdu? Garip gelebilir ama bunu başarmak için doğduğumu düşünüyorum. Bu konuda çok ciddiyim.”

Son, bu planıyla yatırımcılardan övgü alırken, 2019'da milyar dolarlık çöküşü tetikleyen WeWork deneyiminin kendisine önemli bir ders olduğunu hatırlıyor.

WeWork, şirketlere ortak çalışma alanı ve ofis ortamı sağlayan bir girişimdi ancak kötü kararlar ve COVID-19'un etkilerinin ardından SoftBank'ın 1,7 milyar dolarlık yatırımı boşa çıktı.

Yine çok uluslu holdingin amiral gemisi Vision Fund, 2021 mali yılında artan faiz oranlarının sermaye bazlı şirketlerin teknoloji stoklarını olumsuz etkilemesi nedeniyle 27 milyar dolar zarar açıkladı. Bu tutar şirket tarihine geçti ve 2021 yılına kadar görülen en kötü mali tablo oldu.

Ancak ertesi yıl Çinli yapay zeka şirketi SenseTime ve Endonezya'nın GoTo araç paylaşımı uygulamasındaki büyük başarısızlıklar bilançoya 32 milyar dolar zararla yansıdı.

Ancak SoftBank'ın son iki yılda izlediği içe dönük politikalar, Çin menşeli TikTok, Amerika menşeli yemek dağıtım şirketi DoorDash ve İngiliz çip tasarımcısı Arm'a yapılan yatırımlarla 4,6 milyar dolar getiri sağladı.

Son, bu başarısını normal bir insandan 10.000 kat daha akıllı olacağını söylediği yapay süper zekayla taçlandırmayı hayal ediyor.

SoftBank'ın rekor zarar açıkladığı yıllarda “çok ağladığını” söyleyen Son, yapay zekaya yaptığı yatırımların bir nevi “ısınma turu” olduğunu ve artık sadece yapay zekaya odaklandığını anlatıyor. süper zeka projesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir