Rusya Ukrayna'nın doğusunu vurdu: En az 11 ölü

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Rusya'nın Ukrayna'nın birçok bölgesinde gerçekleştirdiği eş zamanlı saldırılarda en az 11 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

REKLAM

Rusya'nın doğu Ukrayna'daki birçok şehre düzenlediği saldırıların sonuçları Cuma günü ortaya çıktı.

Yetkililer Cumartesi günü, Dnipro kentinde moloz yığınına dönüşen dokuz katlı bir apartmanda aralarında 1 sivilin de bulunduğu en az 11 kişinin öldüğünü duyurdu.

Moskova uzun zamandır hava saldırılarıyla Ukrayna'nın enerji üretim tesislerini ve diğer kritik kentsel altyapısını hedef alıyordu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski bunu sosyal medyadaki bir gönderide yazdı

Ukrayna halkının her gün bu tür saldırılara maruz kaldığını belirten Zelenskiy, Rus işgalinden kurtulmanın güçlendirilmiş bir savunma sistemiyle mümkün olacağını yineleyerek, Kiev'e yardım eden tüm ülkelere teşekkür etti.

Zaporijya bölge valisi Ivan Fedorov, Telegram mesajlaşma uygulamasında yayınlanan bir videoda şunları söyledi: “Düşman bugün halkımıza karşı başka bir korkunç terör eylemi gerçekleştirdi.”

Rusya'ya saldırı

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan cumartesi sabahı yapılan açıklamada, Ukrayna'nın Kursk kentine düzenlediği saldırıda 5 kişinin hayatını kaybettiği, ölenler arasında 2 çocuğun da bulunduğu belirtildi.

Ayrıca 2014 yılında Ukrayna'dan ilhak ettikleri Tver, Bryansk, Belgorod şehirlerinde ve Kırım yarımadasında altı Ukrayna insansız hava aracının (İHA) bir gecede vurulduğu iddia edildi.

Moskova'nın, Ukrayna'nın “güvenlik tehdidi” olarak gördüğü Belarus sınırındaki askeri varlığını da artırdığına inanılıyor.

Rusya, Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını ilk kez 2014 yılında işgal etmişti.

Kırım'ın işgalinden kısa bir süre sonra, etnik Rus nüfusun ağırlıklı olduğu Donbass'taki Luhansk ve Donetsk oblastları, Rusya'nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş ilan etti ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdu. Daha sonra Rusya, Ukrayna'yı işgalinin bir parçası olarak bu iki cumhuriyeti ilhak etti.

Şubat 2022'de Rusya, Ukrayna'nın “Nazilerden kurtarılması gerektiğini” öne sürerek ülkeye geniş çaplı bir işgal başlattı ve özellikle doğu Ukrayna'da çatışmalar hala devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir