Rusya, Ukrayna'daki enerji tesislerini İHA ve füzelerle hedef aldı

Ukrayna ordusu yaptığı açıklamada, enerji tesislerini hedef alan 60 İHA'dan 58'inin ve 39 füzeden 26'sının savunma sistemleri tarafından imha edildiğini söyledi.

REKLAM

Rusya'nın Cuma günü füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlediği büyük çaplı saldırıların ardından Ukrayna'daki termik ve hidroelektrik santrallerinde hasar meydana geldi.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, Rusya'nın ülke genelindeki enerji tesislerine 99'a yakın füze ve İHA ile saldırdığı açıklandı.

Açıklamada, enerji tesislerini hedef alan 60 İHA'dan 58'inin ve 39 füzeden 26'sının hava kuvvetleri tarafından imha edildiği bildirildi.

10 bölgeye hava saldırısı alarmı verildi

Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klymenko, Rusya'nın saldırılarının ardından 10 bölgede alarm verildiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rusya'nın çeşitli tipte füzeler ve İHA'lar kullanarak ülkenin enerji ve yakıt tesislerine saldırı düzenlediğini belirterek, şunları söyledi: “Düşman saldırıları giderek sıklaşıyor ve büyüyor ve Ukrayna'nın enerji güvenliğine yönelik büyüyen bir tehdit oluşturuyor. ” Söylendi.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal yaptığı açıklamada Dnipropetrovsk, Vinnytsya, Ivano-Frankivsk, Lviv, Chernivtsi ve Cherkasy bölgelerindeki Rus enerji tesislerine saldırı düzenlendiğini söyledi.

Elektrik şebekesi operatörü Ukrenergo'dan yapılan açıklamada, Rusya'nın gece boyunca bir kez daha Ukrayna'daki termoelektrik ve hidroelektrik santrallerini füze ve drone'larla hedef aldığı belirtildi.

Açıklamada, saldırılar sonucunda orta ve batı bölgelerdeki santrallerde hasar meydana geldiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir