Rusya Bakan Yardımcısı: ABD, Ukrayna'da ateşle oynadığının farkında değil

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin uzun süredir Moskova ile dolaylı bir savaş halinde olduğunu ve Ukrayna meselesinde durumun kontrolden çıkmasına neden olabilecek şekilde hareket ederek ateşle oynadığını söyledi.

REKLAM

Ryabkov, “ABD'yi ateşle oynadıkları konusunda uyarıyoruz. Uzun süredir Rusya Federasyonu ile dolaylı bir savaş içindeler” diyen Ryabkov, “Kendi jeopolitik fikirlerini tatmin etmek için bir şekilde Rusya Federasyonu'na yaklaştıklarının farkındalar. Olan biteni kontrol etmenin ve dramatik bir krizi önlemenin çok zor olacağı bir aşama.” “Yapamazlar” dedi.

Ukrayna ve Batı, Rusya'yı topraklarını genişletmeyi amaçlayan sebepsiz bir savaş yürütmekle suçluyor.

Moskova, Şubat 2022'de başlatılan ve “özel askeri operasyon” olarak adlandırılan operasyonun savunma amaçlı olduğunu ve Rusya'nın düşman Batı'ya karşı güvenliğini güçlendirmeyi amaçladığını söylüyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, 3 Mayıs'ta Kiev'e yaptığı ziyarette, Ukrayna'nın Rusya içindeki hedefleri vurmak için İngiltere'nin sağladığı silahları kullanma hakkına sahip olduğunu ve bunu yapıp yapmama kararının Kiev'e ait olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Çarşamba günü Kiev'e yaptığı ziyarette ABD tarafından sağlanan silahlarla ilgili benzer yorumlarda bulunarak Putin'i doğuda “Ukrayna'ya karşı yeni bir saldırıyı hızlandırmakla” suçladı.

Blinken, Washington'un “Ukrayna dışındaki saldırıları teşvik etmediğini veya buna izin vermediğini, ancak sonuçta Ukrayna'nın bu savaşın nasıl yürütüleceğine ilişkin kararlar vermesi gerektiğini” söyledi.

Rusya, Batılı diplomatların son yorumlarını saldırgan bir pozisyon değişikliği olarak yorumladı ve Başkan Vladimir Putin, taktiksel nükleer silah tatbikatları emri verdi.

ABD ve Avrupa Birliği'nin dondurulmuş Rus varlıklarını veya bunlardan elde edilen karları Ukrayna'ya yardım etmek için kullanmayı düşünmesi yönünde attığı adımlar da Moskova'yı kızdırdı.

Ryabkov, Batı'nın Rusya'ya karşı stratejik belirsizlik ve belirsizlik içeren bir tutum benimsediğinden, Moskova'nın nükleer silahlar da dahil olmak üzere çeşitli durumlarda NATO'nun nasıl tepki vereceğini tahmin etmesini zorlaştırmaya çalıştığından şikayet etti.

Ryabkov, “Rusya, 'kırmızı çizgiler' meselesini bir kenara bırakıp Batı'ya aynı şekilde karşılık verecektir.” dedi.

Rusya'nın Batı ile diplomasisinin artık kriz yönetimi moduna girdiğini vurgulayan Ryabkov, amacının gerilimin büyük çaplı bir çatışmaya dönüşmemesini sağlamak olduğunu ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir