Rus savcılar, Sovyet dönemi pop divası Pugacheva'nın “yabancı ajan” ilan edilmesi çağrısında bulundu

55 yılı aşkın kariyerinde 250 milyondan fazla plak satan Pugacheva, SSCB döneminin pop divası olarak anılıyor.

REKLAM

Rusya savcılığı, Adalet Bakanlığı'na yaptığı çağrıda, ülkenin en popüler sanatçılarından biri olan ve “Sovyetler Birliği'nin pop divası” olarak bilinen Alla Pugacheva'nın “yabancı ajan” ilan edilmesini talep etti.

74 yaşındaki ünlü şarkıcı, geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini eleştiren açıklamalarıyla adından söz ettirmişti.

Rusya'nın en ünlü müzisyenlerinden biri olan Pugacheva, 1982 tarihli “Million Scarlet Roses” şarkısı ve 1978 yapımı “The Woman Who Sings” filminin müzikleriyle ülkede milyonlarca insanın kalbini kazandı.

Pugacheva, Sovyetler Birliği'nin son başkanı Mihail Gorbaçov'un 2022'de öldüğünde kendisini şiddeti reddeden ve ülke halkını özgürleştiren bir lider olarak gördüğünü söyledi.

Daha önce beni “ajan” ilan etmenizi talep etmişti.

Sanatçı eşi Maxim Galkin'in Ukrayna'nın işgalini eleştirmesinin ardından “yabancı ajan” ilan edilmesinin ardından Pugacheva, Ekim 2022'de Rus yetkililere başvurarak “Beni de ajan ilan edin” demişti.

Pugacheva, Instagram hesabından paylaştığı mesajda 3,4 milyon takipçisine seslenerek İsrail'de olduğunu duyurdu ve şunları söyledi: “Sizin için ve Kutsal Topraklardan barış için dua ediyorum. Mutluyum.” ifadesini kullandı.

Çift, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra İsrail'e gitti. Ancak Pugacheva yeni akademik yıl öncesinde Rusya'ya döndü ve Eylül ayında eski SSCB lideri Mihail Gorbaçov'un cenazesine katıldı.

55 yılı aşkın kariyerde 250 milyondan fazla rekor

55 yılı aşkın kariyerinde 250 milyondan fazla plak satan Pugacheva, SSCB döneminin pop divası olarak anılıyor.

1991 yılında “halk sanatçısı” unvanına layık görülen Pugacheva, 1997 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'na “Primadonna” şarkısıyla katılmış ve 15. olmuştur.

Savaşın başlangıcından bu yana yaklaşık 24 bin Rus vatandaşı İsrail'e göç etti. Rusya-Ukrayna savaşında tarafsız kalmaya çalışan İsrail, Ukrayna'ya insani yardım gönderiyor ancak askeri yardım yapmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir