Rapor: Çin AB'de yasadışı polislik yapıyor, vatandaşları evlerine dönmeye zorluyor

Yeni bir rapora göre, Çin Komünist Partisi yurt dışındaki vatandaşlarını AB topraklarında kaçırıyor ve onları en az on yıldır zorla Çin'e geri göndererek Avrupa'da hukukun üstünlüğünü ve kamu güvenliğini ihlal ediyor.

REKLAM

Yeni bir rapora göre Pekin, vatandaşlarını Avrupa Birliği (AB) topraklarından zorla çıkarıp Çin'e geri gönderdi.

Söz konusu raporda, Çin Komünist Partisinin en az on yıldır yurtdışındaki vatandaşlarını AB topraklarından kaçırıp zorla Çin'e geri gönderdiği belirtiliyor.

Raporda, durumun Avrupa'da hukukun üstünlüğünü ve kamu güvenliğini ihlal ettiği belirtiliyor.

“Yasadışı Polis Bürosu”

İnsan hakları sivil toplum örgütü (STK) Safeguard Defenders, ilk kez 2022'de Çin'in 50'si AB'de olmak üzere dünya çapında 53 ülkede 120'den fazla yasadışı polis ofisi işlettiğini ortaya çıkardı.

Bu ofisler Çin vatandaşlarını izlemekle görevlendirildi ve muhaliflere yönelik baskının bir parçası olarak aktivistlerin izlenebileceği ve taciz edilebileceği korkusunu artırdı. Pekin, bu merkezlerin vatandaşlarına idari hizmetlere erişim sağlamak için tasarlandığını söyledi.

Şimdi Safeguard Defenders, Çin komünist rejiminin AB topraklarında kendi vatandaşlarını kaçırıp Çin'e geri gönderdiğini ayrıntılarıyla anlatan 165 sayfalık bir rapor hazırladı.

gizli görev

Raporun yazarlarından Laura Harth, Euronews'e, kaçırma olaylarının, polis memurlarının özel görevlerle yurt dışına gönderildiği “gizli polis operasyonlarının” bir parçası olduğunu söyledi.

Harth, “Aslında resmi metodoloji adam kaçırmayı içeriyor” dedi. “Vatandaşlar aile bireylerinin bulunduğu yere dönmeye ikna ediliyor, aksi halde toplu cezalandırmaya başvuruluyor. Emekli maaşlarından mahrum bırakılıyor ve tutuklanıyorlar.”

Rapor, Çin'in son on yıldaki uluslararası suçluların iadesi işlemleri gibi kanunlarla tanınan geleneksel yasal yolları atlayan “geri tepme operasyonlarını” detaylandırıyor.

“AB topraklarında yasa dışı kolluk kuvvetleri operasyonları yürütmeleri dehşet verici”

On yıl önce Çin, bugüne kadarki en ünlü kampanyalarından biri olan Foxhunt Operasyonunu (2014) başlattı ve ardından Xi Jinping'in yolsuzlukla mücadele kampanyasının küresel bir uzantısı olan kapsamlı Sky Net Operasyonu (2015) geldi.

Harth, “Bunun Çin Halk Cumhuriyeti'nin ve Çin Komünist Partisi'nin resmi politikası olduğunu görüyoruz” dedi. “Ve bence onların Avrupa topraklarına ve dünyanın farklı bölgelerine açıkça girebileceklerini düşünmeleri çok korkutucu. Bunun gerçekleştiği yaklaşık 300 vakayı ve yaklaşık 60 ülkeyi belgeledik. Bizim bölgemize girebileceklerini düşünmeleri gerçekten çok korkutucu. ve bu yasadışı kolluk kuvvetleri operasyonlarını istedikleri yerde gerçekleştirin.”

Pekin bir yılda 230 bin kişiyi Çin'e dönmeye ikna etti

Çin'in resmi verileri, iki büyük geri gönderme kampanyasının ardından 120'den fazla ülkeden 12.000 geri dönüş vakasının gerçekleştiğini gösteriyor. Bunlar genellikle Pekin tarafından büyük bir başarı olarak lanse ediliyor.

Bunların ne kadarının propaganda, ne kadarının gerçek veriler olduğu tam olarak belli değil. Ölçeği hakkında bir fikir vermek gerekirse, birkaç yıl önce Çin, toplu cezalandırma tehdidini de bir ikna aracı olarak kullanan özel bir kampanyanın parçası olarak sadece bir yıl içinde 230.000 kişiyi Çin'e dönmeye ikna etmeyi başardı.

Safeguard Defenders'ın raporu, ülkesine geri gönderilen veya iade edilen 283 Çinlinin ifadelerine dayanıyor. Raporda ayrıca kimlerin Çin'e iade edildiğini, nasıl iade edildiğini gösteren bir tablo ve başarısız girişimlere ilişkin raporlar da yer alıyor.

283 vakanın 27'si bir AB Üye Devletini ilgilendiriyor; Bulgaristan (1 vaka), Kıbrıs (2), Çek Cumhuriyeti (1), Fransa (5), Almanya (1), Yunanistan (1), İtalya (9), Polonya (1), Romanya (1), İspanya (5) ))

Harth, “Bu, dünyanın her yerinde her gün oluyor. Ve ne yazık ki Avrupa'nın, bu toplulukların her gün karşı karşıya olduğu tehdidin henüz farkına varmadığını düşünüyorum” diyor.

Macaristan'da 'endişe verici' gelişmeler

Safeguard Defenders, yasadışı polis karakolları açığa çıkmadan önce Hırvatistan ve İtalya'da olduğu gibi, Macar ve Çin polisinin ülkede birlikte devriye gezme planlarını da eleştiriyor.

REKLAM

“Eğer hedef alınırsam ve yerel polis memurlarının Çinli mevkidaşlarıyla etkileşime girdiğini görürsem kendimi güvende hissetmeyeceğim ve bana olanları tehdit altında hissettiğimi, ailemin tacize uğradığını söylemeyeceğim. Tabii ki, Çin Komünist Partisini eleştirmeyeceğim,” diye açıklıyor Laura Harth.

Artan bir diğer endişe ise Çin polisinin Schengen bölgesinde faaliyet gösterme yeteneğidir. İzin günlerinde ise bölge içerisinde istedikleri yere hiçbir denetime ihtiyaç duymadan seyahat edebiliyorlar. Harth, “Hangi gizli görevde olduklarını kim bilebilir?” diye sordu. O sorar.

Çin polisinin varlığı da geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu'nda tartışılmıştı.

Belçika Başbakan Yardımcısı Mathieu Michel de konuyla ilgili şunları söyledi: “Çin polis güçlerini zorluyor ve bazen başarılı bir şekilde konuşlandırıyor, içişleri bakanlıklarını kuşatıyorlar ama bu durdurulmalı, yasaklanmalı, bu bir tehdit melezi, buna tahammül edemeyiz.” BT.”

Euronews, AB'deki Çin büyükelçiliğiyle temasa geçti ve Çinlilerin yasa dışı ülkelerine geri gönderilmesiyle ilgili açıklama istedi. Yanıt gelmesi durumunda bu makale güncellenecektir.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir