Portekiz hükümetinden sömürge dönemi için herhangi bir tazminat planının bulunmadığına dair açıklama

15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar 6 milyon Afrikalı Portekiz gemileri tarafından kaçırıldı ve çoğu Brezilya olmak üzere Atlantik boyunca köle olarak satıldı.

REKLAM

Portekiz hükümeti, 15. ve 19. yüzyıllar arasındaki sömürge döneminde köle ticareti ve işlenen suçların telafisi için herhangi bir prosedür başlatmadığını duyurdu.

Portekiz Devlet Başkanı Marcelo Rebelo de Sousa'nın, hükümetin sömürge dönemini telafi etmek için çeşitli yöntemlere başvurabileceği yönündeki açıklaması ülkede tartışılmaya devam ediyor. Sağ partilerin tepkisine yol açan bu açıklamanın ardından hükümet, tazminat ödenmesine yönelik herhangi bir girişimde bulunulmadığını belirten bir açıklama yaptı.

Portekiz haber ajansı Lusa'nın yayınladığı açıklamada hükümet, “kardeş halkların uzlaşması temelinde karşılıklı ilişkileri derinleştirmek, tarihi gerçeklere saygı duymak ve her zamankinden daha yoğun ve yakın işbirliği yapmak” istediğinin altını çizdi.

Ancak açıklamada, sömürge ülkelere tazminat ödenmesine ilişkin “belirli bir süreç veya eylem programı” bulunmadığının altı çizilirken, bu çizginin daha önceki hükümetler tarafından da benimsendiği hatırlatıldı.

Eski kolonilerle ilişkileri “mükemmel” olarak nitelendiren Portekiz hükümeti, mali, bütçesel ve ekonomik işbirliğinin yanı sıra eğitim, dil, kültür ve sağlık gibi alanlarda da işbirliğine değindi.

Başkan Sousa'dan “tazminat ödenmeli” açıklaması

Başkan Marcelo Rebelo de Sousa, tazminat ödemek için eski kolonilerinin borçlarını iptal etmek ve finansman sağlamak gibi çeşitli yöntemler kullanabileceğini söyledi.

Salı günkü bu açıklamanın ardından hükümet koalisyonundaki partilerin de aralarında bulunduğu sağ kesimden sert tepkiler geldi.

Cumartesi günü, sert eleştirilere rağmen Başkan Sousa şunları söyledi: “Bu konuyu halının altına süpüremeyiz. Bu (tazminat) sürecine liderlik etme yükümlülüğümüz var.”

Portekiz'in sömürge dönemi beş yüzyıldan fazla sürdü ve Angola, Mozambik, Brezilya, Yeşil Burun Adaları, Sao Tomé ve Principe, Doğu Timor ve Asya'nın bazı bölgeleri Portekiz yönetimine tabi tutuldu.

15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar 6 milyon Afrikalı Portekiz gemileri tarafından kaçırıldı ve çoğu Brezilya olmak üzere Atlantik boyunca köle olarak satıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir