Podcast nedir ve nasıl yapılır? Podcast'ler nereden dinlenir?

İnternet kullanımında her dönem yeni güncellemeler ve içerikler ortaya çıkmaktadır. Geçmişte insanlar duygu ve düşüncelerini diğer insanlarla paylaşmak için blogları ve forumları kullanıyorlardı. Yıllar geçtikçe teknoloji geliştikçe fikirler daha net paylaşılmaya başlandı. Günümüzde tüm bunları sesli olarak da ifade etmek mümkün. Bu bağlamda Podcast'in ne anlama geldiği ve nasıl yapıldığına dair araştırmalar bulunmaktadır.

Podcast nedir?

Podcast'in ne anlama geldiğini bilmeyenler için podcast, kelime anlamıyla “canlı yayın” ve pod anlamına geliyor. Dijital medya içeriği olarak podcast'ler öncelikle ses veya video içeriğinden oluşur. Podcastlerin en önemli özelliği dijital ortamda yayınlanabilmesi ve istediğiniz zaman dinlenebilmesidir. Bu özellik insanlara zaman açısından esneklik kazandırır. İnsanlar podcastin herhangi bir bölümünü istedikleri zaman, istedikleri yerde dinleyebilirler.

Podcast'ler hem amatör hem de bağımsız kişiler ve büyük medya kuruluşları tarafından yayınlanabilir. Bu nedenle, pek çok nitelik ve türde podcast içeriği mevcuttur.

Günümüzde podcast içeriklerinin popülaritesi giderek artıyor ve bu tarz içerikler; İnsanlara bilgi ve eğlence sağlayan önemli bir kaynak haline geliyor.

Podcast nasıl yapılır?

Öncelikle podcast içeriği stüdyoda veya daha amatör bir cihazla kaydedilir. Bu içeriğin podcast'lerin dinlenebileceği platformlara veya uygulamalara yüklenmesi için herhangi bir podcast barındırma sağlayıcısı kullanılır. Podcast barındırma sağlayıcıları, ses kayıtlarının podcast platformları ve uygulamalarında yayınlanması için bir köprü görevi görür. Örneğin Simplecast platformu podcast içeriği için kullanılan popüler sitelerden biridir. Simplecast platformunda abonelik oluşturup kaydı buraya yükledikten sonra Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts gibi uygulamalara içerik yükleyebilirsiniz.

Podcast'ler nereden dinlenir?

Podcast dinlemek isteyenler hangi platformlarda dinleneceğini araştırırken kendilerine podcast nasıl dinlenir sorusunu soruyorlar. Podcast içeriğini dinlemek için birçok platform ve uygulama bulunmaktadır. Kullanıcıların tercih ettiği en popüler podcast platformları şunlardır:

  • Spotify
  • Apple Podcast'leri
  • Google Podcast'leri
  • Ses bulutu
  • Youtube
  • Podbea

Bu platformlarda ilginizi çeken konulara ilişkin podcast'leri arayabilir ve dinleyebilirsiniz.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yeni bir temel doğuyor!  Resmi Gazete'de yayınlandıYeni bir temel doğuyor! Resmi Gazete'de yayınlandı
İstanbul hava sahasında korku dolu anlar!  pilotun İstanbul hava sahasında korku dolu anlar! Pilotun şu sözleri kaydedildi: “Çok fazla türbülans var, hava çok titriyor.”
15 Temmuz'da Şehitler Köprüsü'nü kapatan kişi böyle yakalandı!  Görüntüler ortaya çıktı15 Temmuz'da Şehitler Köprüsü'nü kapatan kişi böyle yakalandı! Görüntüler ortaya çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir