Orban'ın sürpriz Moskova ziyareti AB ülkelerinin tepkisine yol açtı

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralan Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın, Kiev'in ardından Moskova'yı ziyareti, Birlik adına müzakere yapma yetkisinin bulunmadığını söyleyen AB ülkeleri tarafından eleştirildi.

REKLAM

Macaristan Başbakanı Victor Orban'ın Avrupa Birliği Konseyi (AB) başkanlığını devralmasından birkaç gün sonra Rusya'nın başkenti Moskova'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yaptığı sürpriz ziyaret Brüksel'de tepkiye yol açtı.

Orban'ın Perşembe günkü Moskova ziyareti, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile Pazartesi günü Kiev'de gerçekleşen ve ikilinin nispeten samimi bir görüşme yaptığı söylenen sürpriz görüşmenin ardından geldi.

Moskova gezisine ilişkin haberlerin ortaya çıkmasının ardından Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Orban'a, görev süresi boyunca Birlik adına müzakere yapma “yetkisinin” bulunmadığını hatırlatarak karşılık verdi.

Polonya Başbakanı Donald Tusk, sosyal medya paylaşımında şunları söyledi: “Moskova'ya gideceğiniz yönündeki söylentiler doğru olamaz değil mi?” diye sordu.

Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo haberi “rahatsız edici” olarak nitelendirdi ve Orban'ın ziyaretinin başkanlık görevlerinin “göz ardı edildiğini” gösterdiğini ve AB'nin çıkarlarını “zayıflattığını” söyledi.

Orban, AB ülkelerinden gelen tepkilere ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “AB başkanlık yetkisi, AB adına müzakere yapma yetkisine sahip olmasa bile, arkamıza yaslanıp savaşın mucizevi bir şekilde bitmesini bekleyemeyiz” dedi. “barışa giden yolda” adımlar atacağını da sözlerine ekledi.

Orban'ın Kiev ve Moskova ziyaretleri, Macaristan'ın göç politikalarının daha sıkı uygulanması ve bir Avrupa savunma stratejisinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere hükümetin önümüzdeki altı ay için önceliklerini duyurma girişimlerini de gölgede bıraktı.

Macar yetkililer Euronews'e, Orban hükümetinin Ukrayna'daki politikasının “her iki tarafın da” çatışmayı sona erdirmek için müzakere yapması olduğunu ve “askeri bir çözüm” olmadığını söyledi.

Ancak bir yetkili, “savaşa yönelik iyi niyetimize rağmen çatışmaların bir süre daha devam edeceğini” kabul etti.

Yetkililer, sivil kayıplarına yol açan Rus işgaline rağmen Macaristan'ın Kiev'e askeri teçhizat sağlamayı reddettiğini de vurguladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Askeri teçhizat sağlamıyoruz; bizim (hükümetteki) görevimiz Macaristan'ın güvenliğini sağlamaktır.” “Bizim bu konudaki rolümüz, ülkemizin egemenliğini korumaktır. Bu bizim sorumluluğumuzdur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir