'Onlar insan değil, hayvan': Trump ülkedeki kaçak göçmenleri hedef aldı

Trump, kampanya konuşmalarında Meksika sınırını yasa dışı olarak geçen göçmenlerin kendi ülkelerindeki hapishanelerden ve akıl hastanelerinden kaçtığını ve ABD'de şiddet suçlarını körüklediğini savunuyor.

REKLAM

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Michigan'da yaptığı konuşmada ülkesindeki yasadışı göçmenleri “hayvanlar” olarak nitelendirdi.

Konuşmasının başlığını “Biden'ın Sınır Katliamı” olarak belirleyen Trump, kampanya döneminde sıklıkla kullandığı aşağılayıcı ifadeleri tekrarladı ve bu göçmenleri “insan değil” olarak nitelendirdi.

Cumhuriyetçi cumhurbaşkanı adayı, 5 Kasım'da yapılacak yarış öncesinde kampanyasını hızlandırdı.

Trump, çevresinde toplanan bazı kolluk kuvvetleriyle yaptığı konuşmada, ülkede yasadışı olarak bulunan şüphelilerin karıştığı ceza davalarına değindi ve “şiddet ve kaos Amerika'yı tüketecek” aksi takdirde seçimleri kazanamayacağı uyarısında bulundu.

Daha sonra Wisconsin'de yaptığı konuşmada Trump, 2024 seçimlerini ülkenin “son savaşı” olarak nitelendirdi.

ABD'de yasadışı olarak bulunan Venezüellalı bir göçmen tarafından öldürüldüğü iddia edilen 22 yaşındaki hemşirelik öğrencisi Laken Riley hakkında yorum yapan Trump, bazı göçmenlerin “insandan daha az” olduğunu söyledi.

2017-2021 yılları arasında başkan olan Trump şunları söyledi: “Demokratlar 'Lütfen onlara hayvan demeyin. Onlar insan' diyor. Ben de 'Hayır, onlar insan değil, onlar insan değil' dedim. , onlar hayvanlar”. “” dedi.

Trump, geçen ay Michigan'ın Grand Rapids kentinde yasadışı olarak ülkeye giren bir şüpheli tarafından öldürülen 25 yaşındaki Ruby Garcia'nın ailesiyle görüştüğünü açıklamıştı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Garcia'nın kız kardeşi eski Başkan Trump'ın ailesiyle görüştüğü yönündeki iddiaları yalanladı.

Trump, kampanya konuşmalarında Meksika sınırını yasa dışı olarak geçen göçmenlerin kendi ülkelerindeki hapishanelerden ve akıl hastanelerinden kaçtığını ve ABD'de şiddet suçlarını körüklediğini savunuyor.

Bu arada araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri'nde yasadışı olarak yaşayan insanların şiddet içeren suç oranının doğuştan vatandaş olanlardan daha yüksek olmadığını söylüyor.

Başkan Joe Biden'ın kampanyasının iletişim direktörü Michael Tyler Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, “Donald Trump ülkemizde bölünmeyi, nefreti ve şiddeti teşvik eden aşırı söylemlerde bulunuyor” dedi. Sözleriyle Trump'ı suçladı.

Şubat ayının sonlarında yayınlanan Reuters/Ipsos anketinde Cumhuriyetçilerin %38'i ve bağımsızların neredeyse beşte biri ülkenin karşı karşıya olduğu en önemli sorun olarak “göç”ü gördüklerini söyledi.

Trump sık sık göçmenlerin Amerika Birleşik Devletleri'nde şiddet içeren suçların artmasına neden olduğunu iddia ediyor ancak hiçbir kanıt sunmuyor.

Son olarak Salı günü, Latin Amerika ülkelerinin suçlularını kasıtlı olarak ABD'ye gönderdiğini yineledi. Amerikan basını da Trump'ın iddiasının “asılsız” olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir