NFC nedir? İPhone ve diğer cihazlarda NFC işlevselliği nasıl etkinleştirilir?

Günümüzde internet tüm kullanımlarıyla herkesin hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Pek çok kolaylık sunan internet, hemen hemen her alanda kendisini göstermektedir. İnternete Wi-Fi ya da mobil veri üzerinden her yerden erişebiliyor olmanız birçok farklı özelliği de beraberinde getirdi. Akıllı cihazların birçok özelliği insan hayatını kolaylaştırmak açısından önemlidir. Telefonun bu özelliklerinden biri de NFC'dir. Tüm kullanıcıların bilmediği bu özellik Android, iPhone ve daha birçok yeni akıllı cihazda mevcut. Birçok kişi bu özelliğin hangi amaçla kullanıldığını ve ne gibi kolaylıklar sağladığını bilmiyor. Bu nedenle NFC nedir ve nasıl aktif hale getirilir en çok aranan konuların başında geliyor.

NFC nedir?

Neredeyse tüm yeni cihazlarda bulunan NFC, “Yakın Alan İletişimi”nin kısaltmasıdır. Bu özellik sayesinde cihazınızın yakınındaki başka bir cihazla temas etmeden iletişim kurabilirsiniz. Bu noktada NFC özelliğini kullanırken artık kablosuz internete ve mobil veriye gerek kalmıyor. Cihazınızın 4 cm yakınındaki başka bir cihaza kablosuz olarak bağlanabilirsiniz. Yapılan bağlantıda temassız bir şekilde istenilen işlem gerçekleştirilir. Akıllı cihazınızın diğer cihazlara temas etmeden bağlanmasını sağlayan bu özelliğin kullanımından herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

NFC işlevselliği nedir sorusunun cevabını kablosuz veri iletişimi olarak da özetleyebiliriz. Ayrıca yakındaki cihazlarla iletişim teknolojisinde son zamanların en çok kullanılan akıllı özelliği olduğu da söylenebilir. Güvenli bir iletişim aracı olan NFC işlevi, telefonların kredi veya ulaşım kartı olarak işlev görmesine olanak tanır.

NFC işlevi nasıl etkinleştirilir?

Birçok kullanıcı NFC özelliğinin nasıl kullanılacağını bilmek ister. Ancak son dönemde üretilen birçok telefon bu özelliğe sahipken bazı cihazlarda bulunmayabilir. POCO X3 NFC gibi Android telefonlarda NFC işlevini görüntülemek ve etkinleştirmek için; Ayarlar > Kablosuz Ağlar veya Ayarlar > Bağlantılar > Diğer Bağlantılar'a gidin. NFC seçeneği mevcutsa bu noktada bağlantı etkinleştirilerek bu işlevsellik kullanılabilir.

iPhone NFC'yi açın

NFC bazı iPhone'larda kullanılabilen bir özellik ancak iPhone'da bu özelliği açma veya kapatma seçeneği bulunmuyor. Hangi iPhone modellerinde NFC var sorusunun cevabı şu şekilde; NFC etiketlerini okuyabilen iPhone'lar iPhone 7 ve sonraki modellerdir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Tokat'ta uyarı üzerine evde patlama!  5'i jandarma olmak üzere 7 kişi yaralandıTokat'ta uyarı üzerine evde patlama! 5'i jandarma olmak üzere 7 kişi yaralandı
Polise ateş açtı, hayatını kaybetti!  Hepsi cinsel organından çıktıPolise ateş açtı, hayatını kaybetti! Hepsi cinsel organından çıktı
Tatile geldi ve ona hiçbir şey olmadı! Tatile geldi ve ona hiçbir şey olmadı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir