Naci Görür bu açıklamalara şu şekilde yanıt verdi: “Hepimizin sonu gelecek”

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle “Deprem” konulu panel düzenledi. Bir otelin konferans salonunda düzenlenen panele, Bilimler Akademisi üyesi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi Dicle Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu katıldı. -Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve vatandaşlar.

“HEPİMİZ BİTTİK”

Panelde konuşan Prof. Naci Görür, 'Mardin'in Depremselliği ve Mardin'in Deprem Direnci', Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu da “Şubat 2023 depreminde hatalarımızın neler olduğunu ve neler yapmamız gerektiğini anlamak” başlıklı bir konuşma yaptı. Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, Prof. Dr. Naci Görür ve prof. Dr., davetlerini kabul etmediği için İdris Bedirhanoğlu'na teşekkür etti. Panelde konuşan Prof. Naci Görür, depreme dayanıklı binaların yapılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu ülkeye çakılan her çiviyi denetlemek, kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdur. Bize soruyorlar: 'Bu depremler ne zaman bitecek?' Bazen teyzeler ellerini açıp depremin bitmesi için dua ediyorlar.” “Deprem biterse hepimizin sonu gelir. Dünya yaşanmaz, ölü bir gezegen olur. Deprem dünyanın atışı, kalp atışıdır” dedi.

“BU ŞEHİR ÇELİK İÇİN KURBAN EDİLMEMELİ”

Panelin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, belediyelerin, mühendis odalarının, iş adamlarının ve valilerin daveti üzerine birçok şehri gezdiğini ve o şehrin depremselliğini, ne yapılması gerektiğini, nasıl yapılması gerektiğini anlattığını söyledi. depreme hazır olun. Mardin'den davet aldığını ve burada konuşma yaptığını ifade eden Görür, şunları kaydetti: “Tabii ki bu deprem olmayacak anlamına gelmiyor, Mardin hem komşularından gelebilecek depremlerden hem de yakın çevrede meydana gelebilecek küçük depremlerden etkilenebilir. Bunun için de yönetimin hazır olması ve halkın eğitilmesi gerekiyor.” Altyapının gözden geçirilmesi, ekosistem ve çevresinin dikkate alınması gerektiğini anlattım. Mardin Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Tarih her köşeden akıyor. Bu şehir çıkar uğruna feda edilmemelidir. Kâr uğruna devasa binalar yapılarak Mardin’in gölgesinde bırakılmamalı. “Böyle bir yeri geleceğe taşımak lazım. Elbette binalar yapılacak ama hangi binanın nerede yapılacağına bilimin karar vermesi gerekiyor” dedi.

Profesör. İdris Bedirhanoğlu, tarihi mekanlardaki yapılaşmanın zaman geçtikçe arttığını belirterek, şunları söyledi:

“Bu kuvvetler, bu hareket yapının dengesini etkiliyor. Antik çağda inşa edilen bazı önemli işaret taşları yerinden çıkınca yapı ne diyor? O zaman bu sorunu çözmeliyiz. Bu yapılara müdahale etmek gerçekten bu yapıyı destekleyecek mi? Yoksa toprakla ilgili önlem almamız gerekiyor tabi ki dış etkenlerden dolayı bazı taşlar aşınmış olabilir. Bu taşların değiştirilmesi gerekebilir, bu nedenle depremde tamamen yıkılmadan bu yapıların incelenmesinde fayda var” dedi.

Kaynak: DHA

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Özdağ'dan milli takıma video desteği!  Özdağ'dan milli takıma video desteği! “Portakal nasıl soyulur”
Üç aşamalı ateşkes planı!  16 gün sonra...Üç aşamalı ateşkes planı! 16 gün sonra…
BYD'den sonra Skywell yetkilileri de Türkiye'ye geldi!BYD'den sonra Skywell yetkilileri de Türkiye'ye geldi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir