Moda devleri Dior ve Armani'nin yöneticileri atandı: Pahalı çantaların arkasında sömürülen işçiler var

İşçilerin sömürülmesi nedeniyle dünyaca ünlü moda markaları Dior ve Armani'ye yönetici olarak atandılar.

REKLAM

Moda devleri Christian Dior ve Giorgio Armani (daha yaygın olarak Dior ve Armani olarak bilinir), İtalya'daki üretim faaliyetlerinde keşfedilen etik olmayan uygulamalar nedeniyle uzun süredir ateş altında.

Emek sömürüsüne yardım ve yataklık şüphesiyle açılan soruşturmaların ardından dünyaca ünlü markaların İtalya'daki üretim faaliyetlerine kayyum atandı.

Dior çanta üreten Fransız lüks marka devi LVMH'nin İtalya şubesi, işçilerin haklarını ihlal eden Çinli taşeronları çalıştırdığı iddiaları üzerine açılan soruşturmanın ardından Haziran ayı başında adli kontrol altına alınmıştı.

Reuters'in haberine göre 34 sayfalık mahkeme kararında, işçilerin “24 saat çalışmak” için iş yerinde uyumaya zorlandıkları belirtildi.

Elektrik tüketimi verileri “tatiller de dahil olmak üzere kesintisiz gündüz-gece üretim döngülerini” ortaya çıkardı. Ayrıca belgede, işçilerin daha hızlı çalışabilmesi için makinelerin güvenlik cihazlarının kaldırıldığı belirtiliyor.

Bu tür yasadışı yöntemlerle üretim maliyetleri düşürüldü. Sonuçta Dior çantaların tanesi 53 euro (yaklaşık 1.802 TL) gibi düşük bir fiyatla üretilirken, bu çanta daha sonra mağazalarda 2.600 euroya (yaklaşık 91.000 TL) satıldı.

Dior aleyhindeki karar, bu yıl İtalya'nın Milano kentindeki mahkemenin önleyici tedbirler kapsamında aldığı üçüncü karar oldu.

Benzer şekilde geçtiğimiz Nisan ayında, moda grubunun tedarikçilerini yeterince denetlemediği iddiaları üzerine Armani'ye ait bir şirketi yönetmek üzere bir kayyum atandı. Armani Grubu tarafından yapılan açıklamada, o dönemde tedarik zincirindeki suiistimalleri en aza indirmeye çalıştıkları belirtiliyor.

Mahkeme belgelerinde, iddia makamının, kural ihlalinin İtalya'da üretim kapasitesine sahip moda şirketleri arasında tek seferlik olmadığı, kar amacı gütme ihtiyacı nedeniyle sistematik olduğu yönündeki iddiaları da yer aldı.

Kayyum atanarak markaların üretim süreçlerinin denetlenmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Tüketici ve yatırımcılar ürünün maliyet sürecini önemsiyor

Moda sektöründe etik standartların ve işçi haklarının korunması açısından önemli görülen bu adımlar, lüks sektör tedarik zincirine tüketici ve yatırımcı ilgisinin arttığı bir ortamda atıldı.

Son yıllarda İtalyan yetkililer lüks eşya üreticilerine ait taşeronların çalışma koşullarını araştırıyordu. Bu incelemeler sonucunda geleneksel İtalyan deri sektörünün Çinli şirketler tarafından baltalandığı tespit edildi.

Danışmanlık firması Bain'e göre İtalya, küresel lüks mal üretiminin %50-55'ini oluşturan binlerce küçük üreticiye ev sahipliği yapıyor.

Büyük moda markaları, taşeronların sayısını azaltarak ve itibar risklerini azaltmak için üretimi dışarıdan temin ederek, büyük ölçüde Toskana merkezli ve Çinli göçmenlerin hakim olduğu İtalya'nın deri ürünleri endüstrisine darbe indirdi.

Mahkeme, tamamı Christian Dior Italia SRL'ye ait olan Manufactures Dior SRL'nin bir yıl süreyle adli gözetim altına alınmasına ve şirketin bu süre zarfında faaliyetlerine devam etmesi gerektiğine karar verdi.

Dior soruşturması, ikisi ülkede yasadışı olarak bulunan ve yedisi gerekli belgeler olmadan çalışan 32 işçi çalıştıran dört küçük tedarikçiye odaklandı.

Reuters'e göre mahkeme belgeleri, İtalyan polisinin Mart ve Nisan ayları arasında Pelletteria Elisabetta Yang SRL, New Leather Italy SRLS, AZ Operations SRLS ve Davide Albertario Milano SRL tedarikçilerine de denetimler yaptığını gösteriyor.

Pelletteria Elisabetta Yang ve Davide Albertario Milano, Manufactures Dior SRL'nin doğrudan tedarikçileri olsa da, Pelletteria Elisabetta Yang'ın Manufactures Dior'a 2023/24 mali yılı için 752.881 euro, Davide Albertario'nun ise 2024 için 737.623 euro fatura kestiğini belirtmek gerekir.

REKLAM

Personelin “etik yaklaşımın gerektirdiği minimum hijyenik-sıhhi koşulların altında” çalıştığını belirtmek gerekir.

Öte yandan LVMH temsilcileri konu hakkında henüz herhangi bir yorumda bulunmadı.

LVMH hisseleri %2,2 düşerek mahkeme kararının ardından daha önceki kayıplarını artırdı.

Dior yaptığı açıklamada, Dior'un “müteahhitlik şirketlerinin fiili çalışma koşullarını veya teknik yeteneklerini izlemek için yeterli önlemleri” almadığını ve tedarikçilerini yıllar boyunca periyodik denetimlere tabi tutmadığını söyledi.

Müteahhitlik ve taşeronluk şirketlerinin sahipleri, Milano Savcılığı tarafından işçilerin sömürülmesi ve düzensiz işgücü kullanımı nedeniyle soruşturuluyor. Dior'un kendisi herhangi bir ceza soruşturmasıyla karşı karşıya değil.

REKLAM

Armani'nin araştırması aynı zamanda İtalya'daki Çinli imalatçıların işçi koruma yasalarını ihlal ettiğini de ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir