Mesut Pezeşkian'ın İran'ın yeni cumhurbaşkanı olma şansı nedir?

Yorumlar sayfamızda yayınlanan makaleler euronews'in editoryal görüşünü yansıtmamaktadır.

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İran'da seçimleri kazanan reformcu aday Mesut Pezeşkiyan, ülkenin lideri Ayetullah Ali Hamaney'in dış politika da dahil olmak üzere genel politikaları belirlediğini, seçimleri kazanması halinde buna göre hareket edeceğini ve İran'ın talimatlarına uyacağını açıkladı. Önder. kararlar.

REKLAM

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi'nin ölümünün bir kaza mı yoksa rejimin iç güçleri tarafından planlanan bir komplonun sonucu mu olduğu konusunda süregelen tartışmalar olsa da liderin ölüm nedeni ne olursa olsun kesin olan bir şey var: 13 Sonsuz Sorun. Görevdeki hükümetin ekonomisi ve nükleer meselenin Batı ile çözümünde yaşanan çıkmaz, özellikle de eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'a dönme ihtimalinin artması, İran lideri Ali Hamaney'i yeni ve daha güçlü bir başkana ihtiyaç içinde bıraktı. farklı “asker”.

İran toplumu küllerin altındaki kömür gibidir; Tek bir kıvılcım ülkeyi yeniden alevlendirebilir. Önceki alevler henüz tamamen sönmedi ve hükümetin akaryakıt fiyatlarını artırma ihtiyacı, huzursuzluğu yeniden alevlendirebilir.

Uluslararası kamuoyundaki mevcut durum göz önüne alındığında, İran'ın böyle bir durumla tekrar başa çıkma kapasitesine sahip olup olmayacağı belli değil.

Bir yandan İran uzun zamandan sonra ilk kez İsrail'le doğrudan askeri çatışmaya giriyor, diğer yandan Batılı ülkeler beyan edilmemiş uranyum izlerini ortaya çıkarması ve Enternasyonal ile daha fazla işbirliği yapması için Tahran'a daha fazla baskı yapıyor. Atom Enerjisi Ajansı.

Daha ılımlı Biden yönetiminin uzun süre iktidarda kalması pek mümkün görünmüyor. Vladimir Putin'in Rusya'sı Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj ile barışa boyun eğmek zorunda kalabilir. Bu, Rusya'nın İran'a verdiği görünür desteğin sonu anlamına gelebilir.

Aşırı muhafazakar Said Celili'nin başkanlığı Rusların ilgisini çekebilir ve Tahran'ı Batı'dan uzak tutabilir. Ancak gerçek şu ki Mesud Pezeşkian gibi bir isim, ikinci turdaki rakibiyle arasındaki temel farklılıklar nedeniyle, tehlike zamanlarında rejim için bir “emniyet supabı” görevi görebilir.

Çoğu zaman reformcu olarak tanımlanan Pezeshkian, zorunlu peçenin gevşetilmesi ve toplumda bazı göreceli özgürlüklerin sağlanması gibi gençlere bazı sosyal özgürlükler tanıyarak öfkenin nefrete dönüşmesini önleyebilir.

İtirazlara rağmen 37 milyon seçmen sandığa gitmedi

Bazı muhalifler, Pezeshkian'ın adaylığının 12 üyeli güçlü bir karar alma organı olan Anayasayı Koruma Konseyi tarafından onaylanmasının tesadüf olmadığına ve cumhurbaşkanı seçilmesinin rejimin temelden çöküşünü engellemeye yönelik bir girişim olabileceğine inanıyor. Bu nedenle “rejim değişikliğini” savunanlar Pezeşkiyan'ı rejim için bir çıkış yolu olarak görüyor ve topyekun boykot çağrısı yapıyor.

Muhammed Hatemi'nin reformist hükümetinde bakan olarak görev yapan Pezeshkian, katılımın yüzde 40'ın altında olduğu seçimin ilk turunda 10,5 milyon civarında oy alarak Celili'yi yenerek ikinci tura kalmayı başardı.

Hasan Ruhani hükümetindeki reformcular ve ılımlı politikacılar, seçimleri boykot eden vatandaşların yüzde 60'ını Pezeshkian'ın cumhurbaşkanı olması konusunda ikna etmeye çalışıyor.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, “Her oy İslam Cumhuriyeti'ne gidiyor” dedi. [verilmiş] “Tek oy” olarak tanımladığı seçimde yaklaşık 37 milyon seçmenin sandığa gitmemesi çok açık bir mesajdı.

Seçimlere katılmayanların ve seçimi boykot edenlerin büyük bir kısmı mevcut rejim altında meşru taleplerinin gerçekleşeceğine inanmıyor. Cumhurbaşkanının Anayasa'da yer alan temel ilkeleri uygulama yetkisi ve yetkisine sahip olmadığının bilincindedirler.

Pezeshkian'ın elleri çözülecek mi?

Eğer Hamaney hükümetin Pezeşkian'a kendisinin ve ailesinin siyasi hayatının devamını emanet ettiğini görürse, bu kez önceki dönemlerden farklı olarak ona sadece kilidi değil, anahtarı da vermeli.

Pezeshkian, özellikle Devrim Muhafızları'nın ve parlamento içindeki ve dışındaki diğer radikal aşırılık yanlılarının müdahalesi olmaksızın, sözlerini tutmakta özgür olmalıdır.

Özellikle ABD ve Avrupalı ​​güçlerle gerilimin azaltılması, Rusya ve Çin'e aşırı bağımlılığın önlenmesi, daha ılımlı bir İran imajının sunulması ve yabancı yatırımların kolaylaştırılması İran halkına ekonomik fayda sağlayabilir ve rejimin devamlılığını sağlayabilir.

Celili'nin temel özelliği olan “Batı düşmanlığı” ve kara para aklama, terörizm ve bunun finansmanıyla mücadeleyi amaçlayan FATF gibi uluslararası anlaşmalara katılmaya açık muhalefeti göz önüne alındığında, hükümetin Celili'ye emanet edilmesi bu ihtiyacı karşılamayacaktır.

Pezeshkian, seçim kampanyası sırasında Hamaney'in dış politika da dahil olmak üzere genel politikaları belirlediğini, seçimi kazanması halinde buna göre hareket edeceğini ve liderin kararlarına saygı duyacağını ifade etti.

Ancak İran liderinin emirlerini yerine getirme konusunda iki aday arasında büyük farklılıklar var. Birincisi, “yaptırımların normalleştirilmesi ve kaldırılması” ile “yaptırımların etkisiz hale getirilmesi” aynı sonuçlara yol açmayacak.

REKLAM

Yaptırımların yerel ve uluslararası mimarlarının ve yolsuzluktan çıkar sağlayanların akıbetinin ne olacağı, Pezeshkian'ın uygulamada böyle bir değişikliğe izin verip vermeyeceği henüz belli değil.

İranlı lider Hamaney, konuşmalarında kurulacak kabinede “ABD'ye bağımlı” kişilerin yer almaması çağrısında bulundu. Bu durum Pezeshkian'ın kabinesine yönelik güven oylamasını oldukça tartışmalı hale getirebilir ve eski Dışişleri Bakanı Cevad Zarif gibi isimlerin de katılma ihtimali var.

Bunun için Cuma gününe kadar beklememiz gerekiyor. İran'da siyaset o kadar karmaşık ki, son dakikada meydana gelen bir değişiklik şaşırtıcı değil. Aslında İran siyasetinde imkansız görünen her şeyin mümkün olduğunu da hesaba katmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir