Meloni'nin partisi “ırkçılık” sızıntısıyla İtalya gündeminde.

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İtalya'da aşırı sağ Fratelli d'Italia'nın (FdI) gençlik kollarına sızan bir gazeteci, “Gioventù Meloni” dosyasının ikinci bölümünü yayınladı.

REKLAM

İtalyan haber sitesi Fanpage, ilki iki hafta önce Cuma günü yayınladığı “Meloni Youth” haber serisinin ikincisini paylaştı. İtalya Kardeşler'in (FdI) gençlik kesimlerine sızan bir gazetecinin elde ettiği bilgiler, Giorgia Meloni hükümetini zora soktu.

Video haberde gençlik kolu üyeleri, İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan faşist lider Mussolini'ye atfedilen “Duce” lakabını bağırarak faşizme övgü ve selamlar vererek ön plana çıkıyor.

Ayrıca videoda FdI Bari Gençlik Kolları Başkanı Ilaria Partipilo ve FdI milletvekili Ylenja Lucaselli'nin “Irkçılıktan asla vazgeçmedim” şeklindeki ırkçı ve Yahudi karşıtı mesajlarını da duyabilirsiniz.

Hareketin bir diğer ismi olan Roma Ulusal Gençliği liderlerinden Flaminia Pace'in ise “Duce, Duce, Duce” diye bağırarak oy kullanmak istediği ve görev yapan Yahudi bir senatöre karşı antisemitizm olarak yorumlanabilecek açıklamalar yaptığı görülüyor. İtalya'da.

Roma Yahudi cemaatinin önde gelen isimlerinden Victor Fadlun, Fanpage'in haberinde ortaya çıkan görüntüleri “utanç verici” olarak nitelendirdi ve Yahudi karşıtlığını ve nefret söylemini kınadı.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, perşembe günü Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği liderler zirvesinde gazetecilerin sorularının ardından iki haftadır ülkenin gündemini meşgul eden bir dizi habere ilişkin sessizliğini bozdu. Meloni görüntülerden haberi olmadığını söyledi.

“Defalarca söyledim, tekrarlıyorum, ırkçı, antisemitik duygulara sahip olanların bizi yanlış anladığını düşünüyorum, çünkü bu tür duygular bizimle uyumlu değil, İtalyan sağıyla uyumlu değil, İtalyan sağıyla uyumlu değil. Son yıllarda net bir şekilde belirlediğimiz siyasi çizgidir ve bu nedenle bu konuda bir belirsizlik olduğunu kabul etmiyorum” dedi Meloni.

Fanpage'in bilgilendirme yöntemlerini eleştiren İtalya Başbakanı, şunları söyledi: “Bunu bir gazetecilik soruşturması olarak tanımlamak istiyorsak, diğer siyasi partilerin tüm gençlik örgütlerinde de aynı tutumun, aynı soruşturmanın yapılması gerektiğini düşünüyorum. Biz bunu yapmıyoruz.” Dışarı çıkınca ne olacağını bilmiyoruz, asla bilemeyeceğiz.” dedi.

İtalya'nın Kardeşleri (FdI) partisinin kökleri, 1946'da İtalya'yı 20 yıldan fazla yöneten Benito Mussolini'nin faşist hareketinin halefi olarak kurulan İtalyan Sosyal Hareketi'ne (MSI) dayanmaktadır.

Partisine ivme kazandırmak için Meloni, Mussolini'nin 1938'de çıkardığı ırkçı ve Yahudi karşıtı yasaları defalarca kınadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir