Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'ye geçmeye çalışan 5 göçmen hayatını kaybetti

Kuzey Fransa'dan Manş Denizi'ne giden teknede bulunan en az beş göçmen hayatını kaybetti. Aralarında 7 yaşında bir kız çocuğu da var.

REKLAM

Fransa'dan İngiltere'ye ulaşmaya çalışan en az beş göçmen Manş Denizi'nde hayatını kaybetti.

Olay, İngiliz hükümetinin ülkeye yasadışı yollardan girenlerin bir kısmını Ruanda'ya sınır dışı edecek bir göçmenlik yasasını geçirmesinden birkaç saat sonra gerçekleşti.

Kuzey Fransa'dan sorumlu idari bölge, yetkililerin sabahın erken saatlerinde Pas-de-Calais kıyısı açıklarında yelken açmaya çalışan göçmenlerle dolu birkaç tekne tespit ettiğini söyledi.

Kurtarma ve kurtarma römorkörü Abeille Normandie de dahil olmak üzere birçok Fransız Donanması gemisinin, “yüzden fazla insanı taşıyan çok kalabalık bir tekneyi” kurtarmak için müdahale ettiğini belirtmek gerekir.

Açıklamada, “Birkaç kişiyi kurtardılar ama acil servislerin hızlı müdahalesine rağmen ne yazık ki 5 kişi hayatını kaybetti.”

Bölge Valisi Jacques Billant, bir kadın, üç erkek ve 7 yaşında bir kız çocuğunun öldüğünü söyledi. Billant ayrıca teknenin Wimereux sahilinden ayrılmaya çalıştığını ve 112 kişiyi taşıdığını söyledi.

Bir yılda 30 bin kaçak göçmen Manş Denizi'ni geçti

Yedi yaşındaki bir kız çocuğu, 3 Mart'ta Fransa'nın kuzey kıyısının yaklaşık 30 kilometre açığında aşırı kalabalık bir göçmen teknesinin alabora olması sonucu boğuldu.

Şubat ayının sonunda Calais açıklarında 22 yaşındaki bir Türk hayatını kaybetti ve iki kişi daha ortadan kayboldu.

Ocak ayında Wimereux kıyısı açıklarında bir tekneye ulaşmak için soğuk deniz suyunu geçerken aralarında 14 yaşında bir Suriyelinin de bulunduğu beş kişi hayatını kaybetti.

Fransız yetkililer geçen yıl on iki göçmenin Manş Denizi'ni geçmeye çalışırken öldüğünü söyledi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, bu yılın ilk üç ayında Manş Denizi'ni küçük teknelerle geçtikten sonra ülkenin güneydoğu kıyısına çıkan 5 bin 373 göçmen hakkında işlem başlattığını duyurdu.

2023 yılında 30.000 kişinin Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir