Macron, Fransız isyanının harap ettiği denizaşırı bölge olan Yeni Kaledonya'ya gidiyor

Bir haftadır şiddet sarmalının yaşandığı bölgede mahsur kalan turistlerin tahliyesi sürüyor.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un isyan dalgasıyla sarsılan Yeni Kaledonya'yı ziyaret edeceği bildirildi.

Paris yönetimi ayrıca bir haftadan uzun süredir şiddet ve huzursuzlukların yaşandığı Pasifik bölgesinden bir grup turistin tahliye edildiğini duyurdu.

Hükümet sözcüsü Prisca Thevenot, Macron'un yerli Kanakların reddettiği seçim reformu planlarına yönelik öfkeyi dindirme umuduyla “bu akşam gibi erken bir zamanda” bölgeye gideceğini söyledi.

Salı sabahı erken saatlerde Avustralya Hava Kuvvetleri'ne ait bir nakliye uçağı, Yeni Kaledonya'nın başkenti Noumea'da ayrılıkçılar tarafından kurulan barikatlara çarptı. kilitli bölgede mahsur kalan turistleri küçük bir yerel havaalanından tahliye etti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong sosyal medyadan şu bilgileri verdi: “Yolculara ihtiyaç doğrultusunda öncelik veriliyor. Daha fazla uçuş için çalışmaya devam ediyoruz.”

Öte yandan Noumea'daki La Tontouta uluslararası havalimanının büyük operatörü cumartesi sabahına kadar ticari uçuş yapılmayacağını duyurdu.

Fransız kuvvetleri sükunet sağlamaya başladı

270.000 kişiye ev sahipliği yapan Pasifik bölgesi, Fransa'nın yerli olmayan on binlerce insana oy kullanma hakkı verecek yeni oy kullanma kuralları getirme planları üzerine şiddet olaylarının yaşandığı 13 Mayıs'tan bu yana kargaşa içinde.

Yangın ve yağma nedeniyle 2'si polis 6 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı, yüzlerce dükkan ve iş yeri hasar gördü.

Yeni Kaledonya'daki Fransız yetkililer, polisin şu ana kadar yaklaşık 270 “isyancıyı” tutukladığını, yavaş yavaş bölgedeki huzuru sağladığını, sokakları yanmış araçlardan temizlediğini ve kamu binalarını korumak için asker konuşlandırdığını söyledi.

Öte yandan 21 süpermarket açılıp hizmet vermeye başladı ve yavaş yavaş stok yapma imkanına kavuştu.

Yetkililer, Tontouta havaalanına giden yolda kurulan 76 barikatın yıkıldığını, ancak yüzleri eşarplarla kaplı ve bazılarının ev yapımı mancınıklarla silahlandırıldığı Kanak'ların yol üzerinde yeni barikatlar kurmaya devam ettiğini açıkladı.

İsyancılar ne istiyor?

Yeni yasa en az 10 yıldır bölgede yaşayanlara oy kullanma hakkı verecek.

İsyancılar, seçim reformunun “Kanak halkının ortadan kaldırılması anlamına geldiğini” söylüyor ve nüfusun yaklaşık %40'ını oluşturan yerli Kanak halkının oylarının son seçim kuralları nedeniyle sulandırılmasından korkuyor.

Adaya yerleşenler daha sonra yerel seçimlere katılma hakkından mahrum bırakıldıklarından şikayetçi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir