Le Pen ve von der Leyen'in desteğini aradığı Meloni, Avrupa Parlamentosu'nun anahtarını elinde tutuyor

Bazı analistlere göre İtalya başbakanı, von der Leyen ve Le Pen arasında seçim yaparak 'flört etmeye' devam edebilir

REKLAM

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, hem merkez sağ Ursula von der Leyen'in hem de Fransız aşırı sağ Marine Le Pen'in ilgisini çeken Haziran ayında yapılacak Avrupa seçimleri öncesinde beklenmedik kilit bir rol üstleniyor.

Pazar günü Marine Le Pen, İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, Avrupa Parlamentosu'ndaki aşırı sağ partileri bir süper grup halinde birleştirmek için Meloni'nin desteğini aradığını söyledi. Partiler şu anda Le Pen'in Kimlik ve Demokrasi (ID) grubu ile Meloni'nin milliyetçi Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformcular (ECR) grubu arasında bölünmüş durumda.

Euronews'in haziran ayındaki Avrupa seçimleri öncesinde yaptığı anket, bu iki grubun birleşmesi halinde -geçen hafta ID'den ihraç edilen Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi hariç- 144 sandalye kazanabileceklerini gösteriyor. merkez sol ve liberalleri geride bırakarak parlamentodaki ikinci siyasi güç olacak

Le Pen'in aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisi anketlerde önde gidiyor ve Haziran ayında Fransa'daki oyların şaşırtıcı bir şekilde üçte birini alabilir. Parti yakın zamanda daha radikal olan Rusya yanlısı AfD'den ayrıldı ve ana akım sağ kanata yaklaşmak için Avrupa karşıtı duruşunu yumuşattı.

Ancak merkez sağ Avrupa Halk Partisi'nden (EPP) Ursula von der Leyen, bloğun yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu başkanlığındaki ikinci dönemine güvenebilmek için milletvekilleri Giorgia Meloni ve Fratelli d'Italia'nın desteğini de istiyor.

Von der Leyen, Avrupa genelindeki anketlerde önde gitmesi beklenen EPP'nin önde gelen adayı olduğundan önümüzdeki beş yıl boyunca yönetime liderlik edecek önemli bir konumda.

Von der Leyen, Meloni'nin 2022'de İtalya'da iktidara gelmesinden bu yana şiddet içeren bir Avrupa karşıtı kampanya yürüterek AB yanlısı ve Ukrayna yanlısı kimliğini gösterdiğine ve partisini Brüksel'de güvenilir bir ortak haline getirdiğine inandığını açıkça belirtti.

Meloni'nin yeni ikilemi analistleri de böldü. Bazıları, İtalyan başbakanının yalnızca birini, von der Leyen veya Le Pen'i seçerek flörtüne devam edebileceğini iddia ediyor.

Siyaset bilimci Nicolai von Ondarza, “Meloni kendini iki eli uzatmış halde buluyor (…) biri Le Pen'den, diğeri von der Leyen'den. Meloni yalnızca birini alabilir” dedi.

Von der Leyen, Le Pen'in RN'sini Rusya'ya karşı tarihsel olarak sempatik duruşu nedeniyle kamuoyu önünde kara listeye aldı ve partiyi “Putin'in kuklaları ve vekilleri” olarak nitelendirdi. Bu, Le Pen'e yaklaşmanın Meloni'nin Brüksel'de daha fazla etki yaratma fırsatını hızla ortadan kaldırabileceği anlamına geliyor.

Von Ondarza, Meloni'nin von der Leyen'in “AB politikasına doğrudan liderlik etme” davetini kabul etmesi halinde “Le Pen, Orbán ve Co'yu dışarıda tutmaktan” başka seçeneği kalmayacağını söylüyor.

Ancak Bruegel'den Francesco Nicoli, euronews'e Meloni'nin hem Le Pen hem de von der Leyen'in önerilerine taktiksel yanıt vererek mümkün olduğu kadar fazla siyasi nüfuz elde etmek için yeni keşfettiği “pragmatizmi” kullanmak isteyeceğini söyledi.

Nicoli, “Siyasi açıdan bakıldığında, bu iki seçeneğin (Le Pen ve von der Leyen) mutlaka çelişkili olmadığına inanmaya devam ediyorum” dedi.

Nicoli'ye göre Meloni'nin Le Pen ile güçlerini birleştirerek Avrupa Parlamentosu'nda güçlendirilmiş bir aşırı sağ grup oluşturması ve grubun bazı kısımlarının von der Leyen liderliğindeki koalisyonu “desteklemesi” “kesinlikle mümkün”.

Nicoli, “Ortak bir grup oluştursalar bile bu, ortak grubun tutarlı bir şekilde oy vereceği anlamına gelmez” yorumunu yaptı.

Nicoli, aşırı sağcı süper grubun, Parlamentonun Eylül ortasında yapılması beklenen bir sonraki Komisyon başkanını seçmek için oylama yapmasından sonra bile kurulabileceğini söyledi. Bu hamle, von der Leyen'in Meloni'deki sol kanat milletvekillerinin ılımlı sağının yanı sıra geleneksel merkezci ve solcuların desteğine güvenmesine olanak tanıyacak.

Ancak bu tarihi müttefikler, özellikle merkez soldan gelenler, son zamanlarda von der Leyen'e Meloni ve benzeri aşırı sağ müttefiklerle flört etmemesi yönündeki uyarılarını iki katına çıkardılar.

Cuma günü, merkez sol ve liberallerden oluşan üç yönlü bir koalisyon hükümetine liderlik eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz, von der Leyen'i yeni Komisyonunu kurarken aşırı sağcı ortaklara güvenmemesi konusunda uyardı.

REKLAM

Mayıs ayı başlarında, von der Leyen'in geleneksel müttefikleri (merkez sol Sosyalistler ve Demokratlar (S&D), liberal Renew Europe grubu ve Yeşiller), aşırı sağla “hiçbir düzeyde” asla işbirliği yapmama sözü veren bir bildiri imzaladılar. Komisyon başkanının “aşırı sağ” olduğunu ve “radikal partilerle her türlü normalleşmeyi, işbirliğini veya ittifakı kesin bir şekilde reddettiğini” ifade etti.

Aşırı sağ aşırılıkçılardan kurtulmaya çalışıyor

Le Pen'in partiden ihraç edilmesi, AfD'nin önde gelen adayı Maximilian Krah'ın tüm Nazi SS militanlarının “otomatik olarak” suçlu olmadığı yönündeki yorumunun ardından, Kimlik ve Demokrasi (ID) parti grubunda huzursuzluğun olduğu bir dönemde geldi.

Meloni'nin iktidar ortağı Lig ve Geert Wilders'in Hollanda Özgürlük Partisi'nin (PVV) yer aldığı ID, daha önce Liberallerden hemen sonra yeni parlamentodaki üçüncü büyük siyasi güç olarak sandık başına gitmişti. Ancak AfD'nin ihraç edilmesi, sayılarının yaklaşık 17 sandalye azalması anlamına geliyor; anketler Meloni liderliğindeki ECR'nin ID'den önde olduğunu gösteriyor.

Ancak AfD'nin çıkışı aynı zamanda sağa kayma olasılığını da ortaya çıkardı.

ID'nin Avrupa seçim kampanyasındaki baş tartışmacısı ve Le Pen'in müttefiki Anders Vistisen geçen hafta euronews'e Avrupa Parlamentosu'ndaki iki aşırı sağ grubun birleşmesinin “bir gün gerçekleşeceğini” söyledi.

REKLAM

Bir RN kaynağına göre Le Pen, Viktor Orbán ve 2021'de EPP'den ihraç edilmesinden bu yana Avrupa Parlamentosu'nda siyasi olarak evsiz kalan iktidardaki Fidesz partisi ile güçlerini birleştirmeyi de düşünüyor. Fidesz'in yaklaşık 10 sandalye kazanması bekleniyor. Haziranda.

Ancak bu hareket Le Pen'in geleneksel tutumuyla aynı çizgide; zira Orbán, dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna kuvvetlerine silah satın almak için kullanılması ve Kiev'in AB üyeliğiyle ilgili müzakerelerin bağlarını arındırarak resmi olarak başlatılması da dahil olmak üzere, Avrupa'nın Ukrayna hakkındaki önemli kararlarını engellemeye devam ediyor.

Nicoli, “Marine Le Pen, Fransa'nın bir sonraki cumhurbaşkanı olma nihai hedefine ulaşmak için gerçek bir şansa sahip olmak istiyorsa, Meloni'nin yaklaşımının muhtemelen en iyi başarı şansını sağlayacak yaklaşım olacağını anlıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir