Kuzey Kore: Putin ile Kim arasında varılan anlaşma, savaş durumunda acil askeri yardım öngörüyor

Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması'nın yayınlanmış tam metni, Rusya ve Kuzey Kore'nin savaş durumunda acil askeri yardım sağlamak için mevcut tüm araçları kullanmasını gerektirdiğini belirtiyor.

REKLAM

Kuzey Kore devlet medyasının Perşembe günü bildirdiğine göre, Rus ve Kuzey Koreli liderlerin Pyongyang zirvesinde vardığı yeni anlaşma, her iki ülkenin de savaş durumunda acil askeri yardım sağlamak için mevcut tüm araçları kullanması yönünde çağrıda bulunuyor.

Kuzey Kore'nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un tarafından Perşembe günü Pyongyang'da düzenlenen zirvede imzalanan “kapsamlı stratejik ortaklık” anlaşmasının tam metnini yayınladı.

Anlaşmanın 4. maddesine göre, ülkelerden birinin işgal edilmesi ve savaş durumuna düşürülmesi halinde, diğerinin “askeri ve diğer yardımları” sağlamak için “gecikmeden elindeki tüm imkanları kullanması” öngörülüyor.

İki lider Çarşamba günü varılan anlaşmayı iki ülke arasında “siyasi, ticari, kültürel, insani ve güvenlik alanlarında” işbirliği çağrısı olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kuzey Kore ile “askeri-teknik işbirliğinin geliştirilmesini göz ardı etmediğini” söyledi.

İki ülke arasındaki bu adım, Moskova ile Pyongyang arasında Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana yaşanan en güçlü yakınlaşmaya işaret ediyor.

Yeni anlaşmanın 3. maddesinde iki ülkenin “güçlü bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği sağlamak için işbirliği yapmayı” amaçladığı belirtiliyor.

Metne göre, “taraflardan birinin talebi üzerine konumlarını koordine etmek ve ortaya çıkan tehdidi ortadan kaldırmak için işbirliği yapmak üzere olası pratik önlemler üzerinde anlaşmaya varmak üzere ikili müzakere kanallarını derhal harekete geçirmeyi” vaat ediyor.

Anlaşmanın 8. maddesinde Kuzey Kore ve Rusya, “savaşın önlenmesi ve bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasına yönelik savunma yeteneklerinin” ortaklaşa güçlendirilmesi için “mekanizmalar kurulması” konusunda da mutabakata vardı.

Aynı zamanda iki ülkenin Kuzey Kore'ye uygulanan mevcut uluslararası yaptırımlara ilişkin tutumu da 5. maddede yer alıyor.

Anlaşma, Putin'in 24 yıl aradan sonra Kuzey Kore'ye yaptığı ilk ziyarette yapıldı. Kim, havaalanında iki kez Putin'e sarılırken, konvoyu dev Rus kadın bayrakları ve Putin portreleriyle geçerken, kişisel ve jeopolitik bağları da sergileniyordu.

Kuzey Kore lideri, son aylarda Washington'la çatışan ülkelerle ilişkileri iyileştirmeyi amaçlayan “yeni bir Soğuk Savaş” fikrini benimsemişti. Putin ile Batılı ülkeler arasında artan gerilime karşı birleşik bir cephe sunmayı amaçlayan bir dış politika benimseyerek Rusya'yı önceliği haline getirdi.

Kore Yarımadası'ndaki gerilimler, Kuzey Kore liderinin nükleer silah testleri ve ABD, Güney Kore ve Japonya'nın dahil olduğu askeri tatbikatların kısasa kısas döngüsünde tırmanmasıyla son yılların en yüksek noktasına ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir