Kuzey Avrupa'yı vuran şiddetli yağışlar sele neden oldu

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Belediye Başkanı Gaens, Voer Nehri'ne atıfta bulunarak, “Kısa bir süre içinde çok fazla yağmur yağdı, bu da suyun tarlalardan akmasına ve Voer'i doldurmasına neden oldu” dedi.

REKLAM

Belçika'nın Voeren ve Liège şehirlerinin yanı sıra Fransa ve Almanya'nın bazı bölgeleri şiddetli yağışların ardından sular altında kaldı.

Limburg'un Voeren Belediyesi, bölgenin şiddetli yağıştan ciddi şekilde etkilendiğini ve su baskınlarının meydana geldiğini duyurdu.

Belediye Başkanı Joris Gaens, üç yıl önce Voeren ve Liège eyaletini vuran yıkıcı sellere atıfta bulunarak, “Bu 2021'den daha kötü” dedi. Selden etkilenenler için acil barınaklar oluşturuldu.

Sel felaketi, Cuma akşamı erken saatlerde Voeren'i vuran şiddetli yağmurla başladı. Yerel itfaiye ekipleri bodrumların ve sokakların su altında kaldığına dair çok sayıda ihbar aldı.

Belediye Başkanı Gaens, Voer Nehri'ne atıfta bulunarak, “Kısa bir süre içinde çok fazla yağmur yağdı, bu da suyun tarlalardan akmasına ve Voer'i doldurmasına neden oldu” dedi.

Yağmur hafiflese de Liège'in yüksek bölgelerinden Voeren'e doğru su akmaya devam ediyor ve bu durum durumu daha da kötüleştiriyor.

Vatandaşlara, eğer güvenliyse evlerini boşaltmaları tavsiye edildi. Yakınlardaki Hollanda belediyesi Eijsden'deki kültür merkezinde acil konaklama ayarlandı.

Liège sular altında

Liège'de yüksek sel riski nedeniyle eyalet afet planı devreye alındı.

Verviers itfaiye istasyonu, özellikle Herve platosundan gelen çağrılarla doluydu. Dalhem, Liège, Soumagne, Trooz ve Beyne-Heusay'da birçok yol sular altında kaldı ve yaklaşık on belediyenin daha fazla yardım talep etmesine neden oldu.

En yoğun yağışlar hafiflemiş olsa da Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü, gökgürültülü sağanak ve şiddetli sağanak yağışların çok az uyarıyla meydana gelebileceği konusunda uyarıyor.

Fransa ve Almanya'daki etkiler

Kötü hava koşulları Fransa ve Almanya'yı da vurdu. Fransa'da kısa sürede 40 ila 75 mm arasında yağan yağmur, ciddi aksamalara neden oldu.

Strazburg'dan Paris'e giden A4 otoyolu kısmen kapatıldı ve bölgeye 2.000'den fazla acil durum çağrısı yapıldı. Météo France, kaydedilen yağışların yeni seviyelere ulaşabileceği konusunda uyardı.

Almanya'nın Saarland bölgesinde, özellikle Saarbrücken'de sel ve toprak kaymaları meydana geldi. İçişleri Bakanlığı, yükselen su seviyeleri nedeniyle geniş çaplı tahliyelerin yapıldığını ve şu ana kadar herhangi bir can kaybının yaşanmadığını bildirdi.

Şansölye Olaf Scholz ve Saarland Başbakanı Anke Rehlinger Cumartesi günü etkilenen bölgeleri ziyaret ederek durumun ciddiyetinin altını çizdi.

Belçika ve Hollanda'da ulaşım kesintisi

Belçika'da Güney Limburg sınırı yakınındaki A2 otoyolu su baskını nedeniyle kısmen kapatıldı.

Maastricht Randwyck ile Visé arasındaki tren seferleri Pazar sabahına kadar durduruldu.

Bu arada Hollanda'nın Limburg eyaletindeki iki kamp alanı yükselen sular nedeniyle boşaltıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir