Kayseri'de çocuk istismarı olayları çıktı, Suriyeli mülteci gözaltına alındı

Beş yaşındaki çocuğun tacize uğramasının ardından vatandaşlar sokaklara döküldü.

REKLAM

Suriyeli bir kızın bir mülteci tarafından taciz edilmesinin ardından Pazar akşamı Kayseri'de gerginlik yaşandı ve insanlar sokaklara döküldü.

Olayla ilgili bir açıklama yapan Kayseri Valiliği, 5 yaşındaki çocuğa istismarda bulunan Suriyeli mültecinin tutuklandığını duyurdu.

Açıklamada, “30.06.2024 tarihinde ilimiz Danişmentgazi ilçesinde bir Suriye vatandaşının Suriyeli çocuğa yönelik taciz edici davranışı üzerine şahıs emniyet birimlerimiz tarafından gözaltına alınmış, çocuğumuz ise birimimiz tarafından koruma altına alınmıştır.” Olayın “titizlikle takip edildiğinin” de altını çiziyor.

Olaya muhalefet kanadından da tepki geldi.

Kayseri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Aşkın Genç, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye'nin acilen toplumsal barışı gözeten bir göç politikası geliştirmesi gerekiyor. “Artık konuşma değil, harekete geçme zamanı.”

İktidardaki Cumhur İttifakı'nın ortaklarından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) de olayla ilgili bir açıklama yaptı.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir de açıklamasında şunu söyledi

“Kayseri Valiliği'nin bu konuyla ilgili açıklamasının dikkate alınması ve vatandaşlarımızın huzurunu bozacak provokasyonların önüne geçilmemesi elzemdir. “MHP olarak Türkiye'nin huzur ve güvenliği için Suriyeli misafirlerimizin bir an önce onurlu bir şekilde ülkelerine dönmelerini sağlamayı bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü'nün (BMMYK) verilerine göre Türkiye'de kayıtlı 3,6 milyon Suriyelinin yanı sıra diğer uyruklardan yaklaşık 320 bin mülteci bulunuyor.

Ülkedeki düzensiz göçmenlerin sayısına ilişkin net ve resmi bir veri bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir