Kararın ertelendiği Kobane davasına ilişkin konuşan Demirtaş: Bütün arkadaşlarımın özgürlüğünü istiyorum

Kobani davasında kararın açıklanmasının beklendiği duruşmada yargı heyeti, karar duruşmasının “süre yetersizliği” nedeniyle başka bir tarihe erteleneceğini duyurdu.

REKLAM

Aralarında HDP eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da bulunduğu 18'i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobane davasının bugünkü (17 Nisan) duruşmasında karar açıklanmadı.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın duruşmasını SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi) üzerinden izleyen Selahattin Demirtaş, “Ben hiçbir söz istemiyorum. Tüm dostlarımın özgürlüğünü istiyorum. ” Dedi.

Davanın tutukluluk incelemesi yapılırken kararın açıklanmasının beklendiği duruşmada, yargı heyeti, ceza duruşmasının “süre yetersizliği” nedeniyle başka bir tarihe erteleneceğini duyurdu.

Sincan Cezaevi yerleşkesinde görülen Kobani davasına DEM Partisi eşbaşkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, MYK üyeleri, milletvekilleri, Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu ve avukatlar katıldı. Bakırhan ve Hatimoğulları, duruşma öncesi duruşma salonunda yaptıkları açıklamada, “Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.”

Gözaltı talebi devam etti

Mahkeme başkanı, sanıkların savunmalarının esastan alındığını ancak SEGBİS'in eksik çözümleri nedeniyle yargılamanın sonlandırılamayacağını belirtti.

Hakim, şunları söyledi: “SEGBİS karar raporunun tamamlanması ve dava dosyasının kapsamı ile savunmaların kapsamı tamamlandıktan sonra bu sürenin yeterli olmayacağını düşünerek, ceza duruşmasının başka bir tarihe ertelenmesine karar vereceğiz. Bu kapsamda bugün tutukluların tutukluluk durumlarını inceleyip karar için yeni bir tarih vereceğiz.” dedi.

Daha sonra savcılık mütalaasını sunarak, suç şüphesinin kuvvetli olduğunu gösteren somut delillerin bulunduğunu, sanıklar için tutukluluk süresinin “şüpheden kaçma” suçlamasıyla getirildiğini ileri sürerek sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti. suçların planlı suçlar olduğunu ifade etti.

Kobane olaylarında ne oldu, protestolar nasıl sonuçlandı?

6-8 Ekim 2014 tarihleri ​​arasında Türkiye'nin çeşitli illerinde meydana gelen olaylarda aktivistler ile kolluk kuvvetleri arasında çatışmalar çıkmış, resmi kaynaklara göre 37 kişi hayatını kaybetmiş, 326'sı hukukçu olmak üzere toplam 761 kişi yaralanmıştır. icra memurları.

Yine hükümet verilerine göre bu olaylarda 35 il ve 96 ilçede toplam 197 okul yakıldı, 269 kamu binası yıkıldı, 1.731 ev ve iş yeri yağmalandı, 1.230 araç hasar gördü.

İnsan Hakları Derneği'nin raporuna göre, 7-12 Ekim 2014 tarihleri ​​arasında Kobani'de yaşanan protestolarda ülke genelinde 46 kişi öldü, 682 kişi yaralandı ve 323 kişi tutuklandı.

Olaylar neden yaşandı?

2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaşın ardından IŞİD, ülkenin kuzeyinde Kürtlerin yoğunlukta olduğu yerleşim yerlerine saldırılar düzenlemeye başladı.

Kürtler tarafından Rojava olarak adlandırılan bölgede kurulan Afrin, Kobani ve Cezire kantonları ile Türkiye'nin “terör örgütü” olarak kabul ettiği Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve onun silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG), bu bölgelere tutunmaya çalıştı.

IŞİD'in her geçen gün daha da sıkılaştırdığı Kürtler, Türkiye sınırında sıkışıp kaldı ve zamana karşı mücadele başladı.

Kürtler Ankara'nın hayati bir koridor açması için çağrı, eylem ve protestolara başladı. Bu eylemler Washington ve Brüksel'de de gerçekleştirildi.

Nitekim Brüksel'de ilk kez büyük bir protesto grubunun Avrupa Parlamentosu'na girerek eylemlerini bu şekilde ortaya koyması, AB kurumlarında yeni ve daha sıkı güvenlik tedbirlerinin alınmasına neden oldu.

Eylül-Ekim 2014 döneminde IŞİD saldırılarının yoğunlaşmasının ardından Türkiye'nin birçok şehrinde “Kobane'ye destek” eylemleri başladı.

Ne talep edildi?

Eylemlerde amaç, Türkiye üzerinden Kobane'ye bir koridor açılmasını sağlamak ve Suriye'nin kuzeyindeki diğer bölgelerden ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden askeri yardımın bu koridordan ulaşmasını sağlamaktı.

27 Eylül'de HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve PYD lideri Salih Müslim, 4 Ekim'de Ankara hükümetinden, diğer Kürt kantonlarından silahların Türkiye üzerinden Kobani'ye nakledilmesi için koridor açılmasını istemişti.

REKLAM

Bu dönem, Türk hükümetinin “çözüm süreci” yürüttüğü bir döneme denk gelmesi nedeniyle Ankara'nın bu konuda olumlu yönde ilerleyebileceği düşünülüyordu ancak bu gerçekleşmedi. YPG ve PYD, Türkiye tarafından PKK'nın uzantısı olarak görüldüğü için Kobani'ye silah yardımı ulaşmadı.

Sokak protestolarına çağrı

Daha sonra HDP ve Bölgeler Demokrat Partisi'nin (DBP) çağrılarıyla birçok yerde protestolar düzenlendi.

IŞİD'in Kobani'ye girmesiyle birlikte 6 Ekim'de ülke genelinde sokak eylemi çağrısı yapıldı.

Protestolarda ölümler ve şiddet olayları yaşanınca HDP'li bir heyet 9 Ekim'de dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'la görüştü.

Daha sonra yayınlanan basın açıklamasında HDP'li siyasiler, gelinen nokta nedeniyle hükümeti eleştirirken, “Asla şiddet, yangın, yıkım olmamalıdır” dedi. KCK de yazılı açıklamasıyla eylemlere destek verdi.

REKLAM

Protestolar ağırlıklı olarak Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı illerde gerçekleşti. Ancak batı illerinde Kürt vatandaşların yanı sıra bazı sol gruplar, sendikalar, öğrenci grupları, kadın örgütleri ve aydınların da desteğiyle gösteriler düzenlendi.

Hükümetin tepkisi ne oldu?

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Çözüm sürecini vandalizme kurban etmeyeceğiz ama parlamentonun yeşil ışık yakmasından sonra çözüm süreci adına şiddete tolerans gösterecek bir tutum da göstermeyeceğiz” dedi. Askeri operasyona katılan Türkiye, Kobani'nin IŞİD'in eline geçmemesi için elinden geleni yapacağını duyurdu. Davutoğlu, IŞİD'e örtülü destek verdiği yönündeki suçlamaları tamamen reddetti.

Olaylar nasıl başladı ve neler oldu?

 • Şırnak'ın Cizre semtinde 24 Eylül'de YDG-H'liler bir parkı işgal ederek parktaki Atatürk heykelini ateşe verdi. Çevre yolunda toplanan YDG-H üyeleri, köprünün lastiklerini yakarak barikat kurdu. Protestocular polise havai fişek, ses bombası ve taşlarla saldırdı.
 • 26 Eylül'de Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde çoğunluğu çocuklardan oluşan bir grubun Kobani'deki IŞİD saldırılarını protesto edeceklerini söyleyerek bir araya gelmesi, uyarılara rağmen dağılmaması ve polise taş ve havai fişek atması sonucu olay çıktı. Polis gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, olaylarda 2 itfaiye eri de yaralandı.
 • 29 Eylül'de Taksim'de HDP, EMEP, ÖDP, Toplum Merkezleri ve EHP'nin katılımıyla; Diyarbakır'da HDP, DBP ve YDG-H'nin katılımıyla gösteriler düzenlendi. Yürüyüşün ardından Diyarbakırlılar Kobani halkına destek vermek üzere otobüslerle Suruç sınırına doğru hareket etti.
 • 30 Eylül'de Cizre'nin de Kobani kentinde IŞİD saldırılarını protesto eden YDG-H üyeleri polisle çatıştı; Protestocular polise taş, ses bombası, havai fişek ve molotof kokteyliyle saldırırken, polis de su bombası ve basınçlı gazla karşılık verdi. Ayrıca YDG-H tarafından yollar kapatıldı, barikatlar kuruldu ve yollarda seyreden araçlarda kimlik kontrolü yapıldı.
 • 2 Ekim'de DBP'nin talebi üzerine Diyarbakır'da esnaf koridorun açılmamasını protesto etmek için kepenklerini kapatırken, belediye de çöp toplamadı. DBP Kayapınar Belediye Başkanı Mehmet Ali Aydın öncülüğünde gösteri yürüyüşü düzenlendi ve AK Parti Kayapınar ilçe binasına yürümek istediler ancak polis buna izin vermedi. Bu grubun dağılmasının ardından YDG-H'lılar ara sokaklara kaçarak, sokağa çöp konteynırları attı, yola barikat kurdu ve lastik yaktı.
 • 5 Ekim'de Cizre'de halk sokaklara döküldü. İnsanlar Kobani kuşatmasını havai fişek gösterileri, ışıkları söndürmek, tencereleri vurmak, korna çalmak gibi gürültülü eylemlerle protesto etti.
 • 6 Ekim'den bu yana pek çok taraf silahlı çatışmalara karıştı. Bu çatışmalara YDG-H üyeleri, Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) destekçileri ve ülkücü gruplar da katıldı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Ekim'de Gaziantep'te yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kobani düştü, düşüyor.”
 • Ev, iş yeri ve araçların yanı sıra çok sayıda kamu binasında çıkan yangınlar nedeniyle birçok ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
 • Güvenlik güçleri bazen gerçek mermi kullanarak müdahale ederken, protestocular taş, sopa, molotof kokteyli ve havai fişek kullandı.
 • Protestocularla muhalifler arasında çıkan çatışmalarda her iki taraf da taş, sopa, kesici alet ve silahlar kullandı. Bu durum çok sayıda ölüm ve yaralanmaya neden oldu.
 • Ölümlerin bir kısmı, 2013 yılında kurulan ve ağırlıklı olarak Kürt illerinde faaliyet gösteren İslami çizgiye sahip Huda-Par ile aktivistler arasında çıkan çatışmalardan kaynaklanıyor.
 • Batı şehirlerinde de protestolar yaşandı. Burada da çok sayıda gösteri düzenlendi.

Çözüm süreci nasıl etkilendi?

PKK'nın önde gelen isimlerinden Murat Karayılan, 23 Eylül'de bir açıklama yaparak, “Bizim için çözüm süreci bitmiştir” dedi.

İmralı Cezaevi'nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan, 9 Ekim'de yayınladığı mesajında ​​müzakere ve diyalog çağrısında bulundu.

Ancak daha sonra kardeşi Mehmet Öcalan'a ilettiği mesajda, herhangi bir müzakere sürecinin olmadığını belirterek, “Çözüm için 15 Ekim'e kadar bekleyeceğiz” dedi.

REKLAM

Hükümet ayrıca eylemlerin çözüm sürecini tehlikeye attığını kaydetti ve bu durumdan Kürt tarafını sorumlu tuttu.

Sonunda ne oldu?

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın müdahalesiyle ABD ile Türkiye arasında konu görüşüldü ve Obama ile yapılan telefon görüşmesinin ardından koridor açıldı.

O zamana kadar koridoru açmayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra yaptığı açıklamada, “Ben zaten Peşmergelerin Ayn-el Arap'a geçişiyle ilgili telefon görüşmemizde Obama'ya bu teklifte bulunmuştum.” Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir