Japonya'dan haber: “Cesur Kalkan” askeri tatbikatına katılacaklar – Son Dakika Dünya Haberleri

Japonya, Çin'in Hint-Pasifik'te artan nüfuzu ve Kuzey Kore'nin tehditkar füze testleri karşısında askeri koordinasyonu artırmaya çalışıyor.

Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru, ülkesinin ABD'nin düzenlediği “Valiant Shield” tatbikatına ilk kez katılacağını söyledi.

Kihara, “Giderek ciddileşen bir güvenlik ortamıyla karşı karşıya kalındığında, Japonya-ABD ittifakının caydırıcılık ve müdahale yeteneklerinin geliştirilmesi son derece önemlidir” dedi. Dedi.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre milli ordunun ilk kez katılacağı tatbikatta Japonya'nın 9 farklı ilindeki askeri üslerden faydalanılacak.

Buna göre, ABD'nin daveti üzerine Japon Öz Savunma Kuvvetleri (SDG) personeli, 7-18 Haziran tarihleri ​​arasında “Valiant Shield” tatbikatına katılacak.

Tatbikata, hava, deniz ve kara kuvvetlerinden oluşan yaklaşık 4 bin Japon ordusunun yanı sıra QSD'ye ait 130 araç ve 60 uçak katılacak.

İki yılda bir gerçekleştirilen ve Guam, Filipinler ve Hawaii bölgelerini kapsayan “Valiant Shield” tatbikatına 10 binden fazla ABD askeri personeli katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir