İsrail, yardımın geçmesine izin vermek için Gazze'de 'taktiksel duraklama' ilan etti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İsrail ordusunun yaptığı açıklamada, yardımların geçebilmesi için Gazze'nin bazı bölgelerindeki çatışmaların durdurulduğu belirtiliyor.

REKLAM

İsrail ordusu Pazar günü yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nin güneyindeki saldırılarına “taktiksel bir duraklama” vereceğini duyurdu.

Ordu, ara vermenin yardımların Refah'a girmesine izin vermek için uygulandığını ve bir sonraki duyuruya kadar her gün belirlenen saatlerde devam edeceğini söyledi.

Sonuç olarak İsrail kontrolündeki Kerem Şalom sınırından insani yardımların ana giriş noktası olan Selahaddin Caddesi'ne giden yola her gün yerel olarak sabah 08.00 ile 19.00 arasında saldırı düzenlenmeyecek.

Ordu açıklamasında ayrıca geçici kararın Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası insani yardım kuruluşlarıyla koordineli olarak alındığı belirtildi.

İsrail kara birliklerinin Mayıs ayı başlarında Refah'a girmesinden bu yana sınır geçişinde tıkanıklık yaşanıyor.

BM, Gazze'de insani krizin yaşandığı, açlığın yaygın olduğu ve yüz binlerce insanın kıtlığın eşiğinde olduğu konusunda defalarca uyarıda bulundu.

İsrail, Gazze'deki insani yükün hafifletilmesi yönünde giderek artan bir baskıyla karşı karşıya.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne (OCHA) göre, 6 Mayıs'tan 6 Haziran'a kadar BM günde ortalama 68 kamyon yardım aldı. Nisan ayında günde 168 kamyon olan bu rakam, yardım gruplarının ihtiyaç duyduğunu söylediği günde 500 kamyonun oldukça altındaydı.

1 milyondan fazla Filistinlinin orta ve güney Gazze'ye akın etmesiyle insani yardım ihtiyacı da arttı.

Öte yandan Gazze'de yardım dağıtımını denetleyen İsrail askeri birimi COGAT, tırların girişinde herhangi bir kısıtlama olmadığını savunuyor.

COGAT, 2 Mayıs'tan 13 Haziran'a kadar 8.600'den fazla insani ve ticari kamyonun tüm geçiş noktalarından Gazze'ye girdiğini, yani günde ortalama 201 kamyonun Gazze'ye girdiğini söylüyor. Ancak bu yardımların büyük bir kısmı sınır kapılarında birikerek nihai amacına ulaşamadı.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze'deki sağlık merkezlerinin üçte birinden azının faaliyette olduğunu ve 50.000'den fazla çocuğun akut yetersiz beslenme nedeniyle tedaviye ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

İsrail, BM'yi Gazze'ye yardım akışına izin vermemekle suçluyor.

Bu iddiayı reddeden BM, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların BM kamyonlarının Gazze'den İsrail sınırı yakınındaki Kerem Şalom'a gitmesini sıklıkla çok tehlikeli hale getirdiğini söylüyor. Yardım tırlarının yağmalanması gibi durumlar da güvenlik zafiyetlerinden dolayı ortaya çıkabiliyor.

Yeni düzenleme, kamyonların geçişe girip çıkması için her gün 11 saatlik sürekli bir süre sağlayarak teslimatları koordine etme ihtiyacını azaltmayı amaçlıyor.

Ordunun otoyolda seyreden insani yardım kamyonlarını korumak için güvenliği sağlayıp sağlayamayacağı henüz belli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir