İsrail ordusu, 7 Ekim'de öldürülen ve Gazze'de tutulan 3 İsraillinin daha cesedini buldu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İsrail ordusu Cuma günü yaptığı açıklamada, 7 Ekim'de kaçırılan üç rehinenin cesetlerinin bir gecede Gazze'den çıkarıldığını duyurdu.

REKLAM

İsrail ordusu Cuma günü yaptığı açıklamada, 7 Ekim saldırılarında öldürülen üç kişinin cenazelerinin bir gecede Gazze'den kaldırıldığını duyurdu.

Ordudan yapılan açıklamada, Hanan Yablonka, Michel Nisenbaum ve Orion Hernandez Radoux'nun saldırı günü Mefalsim kavşağında öldürüldüğü ve naaşlarının Gazze'ye götürüldüğü açıklandı.

Duyuru, ordunun 7 Ekim'de öldürülen üç İsrailli rehinenin daha cesedini bulduğunu açıklamasından bir haftadan kısa bir süre sonra geldi.

Hamas öncülüğünde İsrail sınırlarını basan militanlar, 7 Ekim'deki saldırıda çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de kaçırmıştı. Bu rehinelerin yaklaşık yarısı, Kasım ayında bir haftalık ateşkes sırasında İsrail tarafından tutulan Filistinli mahkumların karşılığında serbest bırakıldı.

İsrail, Gazze'de halen 100'e yakın rehinenin bulunduğunu, en az 39 kişinin cenazesinin hâlâ Gazze'de tutulduğunu, 17 rehinenin cenazesinin ise çıkarıldığını duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ı ortadan kaldıracağına ve rehineleri geri getireceğine söz verdi, ancak her iki konuda da çok az ilerleme kaydedildi.

ABD, Gazze'deki insani durum nedeniyle desteğini azaltma tehdidinde bulunurken, Birleşmiş Milletler'in en yüksek mahkemesi olan Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'in askeri operasyonlarını durdurup bölgeden çekilip çekilmeyeceğine karar vermeye hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir