İsrail, Gazze'nin kuzeyinde evlerine dönmeye çalışan Filistinlilere ateş açtı

İsrail güçlerinin Gazze'nin güneyinden kuzey bölgelerine dönmeye çalışan onlarca kişiye ateş açması sonucu Filistinli bir kadının öldüğü, 23 kişinin de yaralandığı bildirildi.

REKLAM

Yedi ay süren İsrail saldırılarının ardından Gazze'nin merkezine sığınan yüzlerce Filistinli aile, savaşın yıktığı şehrin izole edilmiş kuzey kesimine dönmeye çalışıyor.

Sağlık yetkilileri ve bölge sakinleri, İsrail güçlerinin Gazze'nin güneyinden kuzey bölgelerine dönmeye çalışan düzinelerce kişiye ateş açması sonucu Filistinli bir kadının öldüğünü, 23 kişinin de yaralandığını söyledi.

İsrail'in açtığı ateşe ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyinin hâlâ “çatışma bölgesi” olarak tanımlandığını söylüyor ve Filistinlileri bu bölgelere dönmemeleri konusunda uyarıyor.

AP tarafından kaydedilen görüntülerde, güney Gazze'yi kuzeye bağlayan iki ana yoldan biri olan Raşid sahil yolu boyunca kuzeye doğru ilerleyen düzinelerce yerinden edilmiş aile görülüyor.

Filistinli sivillerin çoğu yaya, bazıları ise eşek arabalarına binerken görülüyor.

Evini terk etmek zorunda kalan Hana Abu Humeidan isimli kadın, Gazze'nin kuzeyindeki Cebeliye mülteci kampındaki evine yürürken şunları söyledi: “Ben de kuzeye geri dönmeye çalışıyorum çünkü burada hayat çok zor. ne olursa olsun, kendi zararımıza bile olsa perişan durumdayız.” “Biz de sevdiklerimize kavuşmaya çalışıyoruz.” dedi.

Gazze'nin kuzeyini terk etmek zorunda kalan Filistinli kadın Nidhal Hatab ise şöyle konuştu: “Ateşkes olsa da olmasa da geri dönmek istiyoruz. Geri dönmek istiyoruz. Bu kadar yeter. Sıkıldık, yorulduk.”

Kuzey Gazze'de hâlâ 250 bin civarında Filistinlinin kaldığı tahmin ediliyor.

İsrail'in 192 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de ise can kaybı 33 bin 729'a, yaralı sayısı ise 76 bin 371'e yükseldi.

İran'ın saldırısına tepkiler karışık

Öte yandan İran'ın İsrail'e saldırısı Gazze'deki bazı Filistinlilerden alkış aldı. Ancak bazıları Tahran'ın saldırıyı “İsrail'e zarar vermekten ziyade gösteri amaçlı” gerçekleştirdiği görüşünü dile getirdi.

Ebu Abdullah isimli Gazzeli, 1948'de İsrail'in işgal ettiği ancak şu anda İsrail'in kontrolünde olan topraklara atıfta bulunarak, “İlk defa bizim bölgelerimize düşmeyen roketler gördük. Bu roketler işgal altındaki Filistin'e yönelikti” dedi. Dedi.

Ebu Abullah, “İran ya da başka bir ülke savaşa girerse Gazze için çözümün her zamankinden daha yakın olabileceğini umuyoruz” dedi. “Amerikalılar sorunun kökenine son vermek için Gazze'yi çözmek zorunda kalabilirler” dedi.

Gazze'yi kontrol eden Hamas, yaptığı açıklamada saldırının İran büyükelçilik binasına yönelik saldırıya “doğal bir hak ve hak edilmiş bir yanıt” olduğunu söyledi.

Öte yandan bazı Filistinliler ise saldırıyı İran'ın “namusunu koruma” yönündeki tek adımı olarak gördü.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da yaşayan Münir el Gaghub, sosyal medya hesabından şunları yazdı: “Sinemanın yüzünü kurtaran perde indirildi. Bunun bedelini yalnızca Filistin halkı canıyla ve kanıyla ödüyor.” yorum yaptı.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'in güneyine saldırmasının ardından Gazze şehrini de kapsayan İsrail işgalinin ilk hedefi Gazze'nin kuzeyi oldu.

İsrail ordusu Şeridi'nin kuzey yarısını kapatarak yüz binlerce Filistinliyi kuzeydeki evlerini terk edip Gazze'nin güneyine doğru ilerlemeye zorladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir