İsrail, Gazze'de barınağa dönüştürülen bir okulu vurdu; en az 29 kişi öldü

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İsrail'in Gazze'nin güneyinde sığınma evine dönüştürülen bir okula düzenlediği saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 29 kişi hayatını kaybetti.

REKLAM

İsrail'in Çarşamba günü Gazze'nin güneyinde okullara dönüştürülen barınağa düzenlediği hava saldırısında en az 29 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Sağlık Bakanlığı, Hamas'ın kontrolü altındaki Gazze'de, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kasabasına bağlı Abasan el-Kebira kasabasında bulunan el-Awda okulunun girişinin kapatıldığını söyledi. Geçen hafta tahliye edilen sivillerin hapsedilmesi emri verildi, vuruldu.

İsrail ordusu, hedefin 7 Ekim'deki saldırıda yer alan “Hamas'ın askeri kanadından bir terörist” olduğunu söyledi.

Ölenler arasında en az yedi kadın ve çocuğun da olduğu iddia edildi.

İsrail, Hamas militanlarının bölgede yeniden toplandığını açıklamıştı. Saldırı, İsrail'in yeni bir kara operasyonu başlattığı Gazze Şehri'nin boşaltılması emrinin ardından geldi.

Kuzeydeki yoğun bombardıman nedeniyle kasabadaki sağlık tesisleri kapatıldığı için bölge sakinlerine güneye, Deir el-Balah kasabasına gitmeleri söylendi. Bölge sakinleri İsrail ordusunun da hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Filistin Kızılayı sözcüsü Nebal Farsakh, yakınları yaralanan veya mahsur kalan ailelerin ambulans çağırdığını ancak ilk yardım ekiplerinin İsrail saldırıları nedeniyle çoğu bölgeye ulaşamadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM), Al-Ahli ve Hasta Dostları Derneği hastanelerindeki personelin hastaları başka yerlere nakletmek ve hastaneyi kapatmak için acele ettiğini söyledi.

Farsakh, Filistin Kızılayı tarafından işletilen üç sağlık tesisinin de kapatıldığını söyledi.

Pek çok hasta, savaşın başlangıcında şiddetli çatışmalara sahne olan kuzey Gazze'deki Endonezya hastanesine nakledildi.

İsrail ordusu Gazze'deki hastaneleri ve diğer tıbbi tesisleri boşaltmaya gerek olmadığını söylüyor. Ancak Gazze'deki hastaneler sıklıkla hastalarla dolup taşıyor ve olası bir İsrail askeri müdahalesinin en ufak bir işaretinde baskın yapılması korkusuyla kapanıyor.

Geçtiğimiz dokuz ay boyunca İsrail askerleri en az sekiz hastaneyi işgal ederek hastaların ve sağlık çalışanlarının ölümüne ve tesis ve ekipmanların geniş çapta tahrip olmasına yol açtı.

İsrail, Hamas'ın hastaneleri askeri amaçlarla kullandığını iddia etse de buna dair çok sınırlı kanıt sunabiliyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Ofisi'ne göre Gazze'deki 36 hastaneden yalnızca 13'ü kısmen çalışıyor.

Ateşkes anlaşması risk altında

Hamas, ateşkes ve rehine değişimi görüşmelerinin Gazze'deki son saldırılar nedeniyle kesintiye uğrayabileceği konusunda uyardı.

Son günlerde İsrail ile Hamas'ın ABD, Mısır ve Katar'ın arabuluculuğuyla ateşkes anlaşmasına yaklaştığı görülüyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Salı günü Kahire'de Sissi ile bir araya gelerek müzakereleri ele aldı.

Görüşmeler Hamas'ın siyasi merkezinin bulunduğu Katar'da da yapılacak.

REKLAM

Ancak Hamas, İsrail'in herhangi bir anlaşmanın parçası olarak savaşı sona erdirme taahhüdünde bulunması yönündeki temel talebinden vazgeçmeyi kabul ettikten sonra bile sorunlar devam ediyor.

Hamas hâlâ arabulucuların müzakerelerin kalıcı bir ateşkese varmasını sağlamasını istiyor.

İsrail ise Hamas'la savaşı bu haliyle sona erdirecek bir anlaşmayı reddediyor.

Hamas Pazartesi günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Gazze'deki operasyonlar da dahil olmak üzere “müzakereleri engellemek ve görüşmelere sürekli engel oluşturmakla” suçladı.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

REKLAM

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 38 binden fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84 bin 700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

REKLAM

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir