İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkian kimdir?

Eski Sağlık Bakanı ve Kalp Cerrahı Mesut Pezeşkiyan, İran'ın yeni cumhurbaşkanı oldu.

REKLAM

İkinci turda Said Celili'den daha fazla oy alarak İran'ın dokuzuncu cumhurbaşkanı olan Mesud Pezeşkian, “Evde çocuklarımla Farsça yerine Türkçe konuşuyorum. Annem de babam da Türk. Türk kimliğimle gurur duyuyorum” dedi. Cuma günü yapılan başkanlık seçimleri.

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, basın açıklamasında oy sayımının tamamlandığını, ülke geneline yayılmış yaklaşık 59 bin sandıkta 30,53 milyon oy kullanıldığını ve Pezeshkian'ın bu sayıyı aldığını söyledi. 16,38 milyon oy yani %53,7, bu sonucun yeni başkanı belirleyeceğini söyledi.

Peki “Batı ile iyi ilişkiler kurulması gerektiğini” iddia eden eski kalp cerrahı Mesut Pezeşkiyan kimdir?

Kendisini “reformcu bir siyasetçi” olarak tanımlayan Mesut Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954'te İran'ın Batı Azerbaycan eyaletinin, İran'daki Kürtler için özel bir öneme sahip olan Mahabad şehrinde doğdu. Kendisi 69 yaşındadır.

Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Pezeşkiyan'ın soyadı Farsça'da “Doktorlar” anlamına geliyor. Uzun yıllar ülkede kalp cerrahı olarak görev yapan sanatçının, 1980-1988 yılları arasında yüzbinlerce kişinin hayatını kaybettiği İran-Irak Savaşı sırasında doktor olarak görev yaptığı biliniyor.

1985 yılında genel cerrahi eğitimini, savaş sonrası genel cerrahi eğitimini tamamlayan Pezeshkiyan, 1993 yılında uzman oldu ve 1994-1999 yılları arasında 5 yıl lisans ve uzmanlık eğitimini tamamladığı Tebriz Üniversitesi'nde rektörlük yaptı.

Pezeshkian hakkında gizli kalan ancak İran'da geniş kitlelerin sevgisini ona kazandıran bir diğer olay ise 1994 yılında eşini ve oğlunu trafik kazasında kaybetmesiydi. Kazanın ardından iki çocuğunu ve bir kızını tek başına büyüttü. ve bir daha asla evlenmedim.

O dönemde 40 yaşında olan genç rektörün eşine olan sevgisi ve fedakarlığı, Pezeşkiyan'ın ülke çapında tanınmasının ve saygı duyulmasının lokomotifi oldu.

Siyaset dünyasına ilk adımı İran'ın beşinci cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin atanmasıyla oldu. Pezeşkiyan, 1997 yılında Tebriz Üniversitesi'nde rektörlük görevini sürdürürken aynı yıl Sağlık Bakan Yardımcılığı görevini de üstlendi. 2001 yılında Sağlık Bakanı olan bu pozisyonu 2005 yılına kadar sürdürdü, yani Khatami Batonu Başkanlığa geçti.

2008 yılında İran'daki Türkleri temsilen Tebriz milletvekili olarak Meclis'e girdi. 16 yıl görev yapan Pezeşkiyan, Meclis'te yaptığı konuşmalarda Batı ile iyi ilişkiler kurulmasının gerekliliğini, 2018'de sona eren nükleer anlaşmaya dönüşün ve İran'da özgürlüklerin ve insan haklarının gerekliliğini dile getirdi.

Amaç, dış politikada pragmatik bir temel oluşturmak ve ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya ile 2016 yılında imzalanan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatıyla süresi 2018'de dolan nükleer anlaşmaya geri dönmek.

Ancak bunun, ülkenin hızla geliştiğine inanılan nükleer çalışmaları ve İran'ın Orta Doğu'daki faaliyetleri üzerinde herhangi bir etkisinin olmayacağı söyleniyor. Bu kadar kritik önemdeki politikaların nihai otoritesinin Dini Lider Ali Hamaney'e ait olduğu kabul edilen bir gerçektir.

Pezeshkian ayrıca katıldığı tüm televizyon programlarında, basına verdiği demeçlerde, röportajlarında ve ikili röportajlarında İran'ın teokratik hükümetine karşı çıkmayacağını ve Hamaney'e sadık kalacağını defalarca dile getirmişti.

Reformcu lider, ABD yaptırımları nedeniyle her geçen gün kötüleşen ekonomiyi iyileştirip toplumsal refahı artıracağının, mayıs ayında helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Reisi gibi giyimi kısıtlayan kanunlar çıkarmayacağının sözünü veriyor. , “Sözlerimi tutamazsam siyaset yapmaya devam etmem.”

Cumhurbaşkanlığı teklifi Anayasayı Koruma Konseyi tarafından 2013 ve 2021 yıllarında iki kez reddedilen Pezeşkiyan, Mahsa Amini protestolarına ilişkin yaptığı açıklamada başörtüsü yasasının sona ermesi gerektiğini söyledi. Yerel kaynaklara konuşan lider, “Çocuklarımızın iffetli olmasını istiyoruz ama bu davranışlar onları dinden uzaklaştırıyorsa bu yönteme devam etmemeliyiz” dedi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir