İngiliz basını şunu yazdı: Atmosferden çıkabilen füzesavar füzeler kullanmış olabilir – Son Dakika Dünya Haberleri

İngiltere merkezli iNews sitesinin “The War Zone” adlı siteden yola çıkarak verdiği haberde, ABD ordusunun İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını püskürtmedeki rolü incelendi.

Haberde, Kızıldeniz'deki iki ABD destroyerinin, İran'ın saldırısını durdurmak için atmosfer dışındaki kıtalararası balistik füzeleri (ICBM'ler) engelleyebilen SM-3 füzelerini kullandığına dair haberlerin olduğu belirtildi.

Haberde, SM-3'lerin daha önce çeşitli seviyelerde balistik füzelere karşı test edildiği aktarılırken, cumartesi günü bu füzelerin ilk kez ABD Donanması tarafından gerçek tehditlere karşı kullanılmış olabileceği iddia edildi.

Öte yandan eski İngiliz subayı ve İngiltere'deki bir risk değerlendirme şirketinin yöneticisi olan Justin Crump, İran'ın İsrail'e saldırısıyla ilgili iNews'e açıklama yaptı.

Balistik füzelerin düşürülmesinin seyir füzelerine göre, seyir füzelerinin düşürülmesinin ise insansız hava araçlarına göre daha zor olduğuna dikkati çeken Crump, İsrail'in Arrow-3 anti-savaş sistemiyle İran'ın füzelerinin ve insansız hava araçlarının çoğunu düşürdüğüne dikkat çekti. uçak füzeleri. füze sistemi, Iron Dome ve “David Sling” hava savunma sistemleri.

Crump, İran'ın en gelişmiş silah sistemlerini kullanmamayı tercih ettiğini vurguladı. “Bu, sistemlerinin gerçekten işlevsel olmadığının veya İran'ın sadece bir mesaj göndermeye çalıştığının göstergesi olabilir.”bu durumda “mantıklı” Seçeneğin eski füzeleri kullanmak olduğunu söyledi.

Crump, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin (RAF) Irak ve Suriye'de terör örgütü DEAŞ'a karşı kullandığı uçakların, ABD uçaklarına destek amacıyla havalanabileceğini söyledi. “Bunlar (RAF uçakları) özellikle füzeleri düşürmek için uçmadılar, ancak onlara 'bir drone görürseniz onu vurun' talimatı verilmiş olabilir.” dedi.

Crump, Kızıldeniz'de konuşlu Amerikan destroyeri “USS Carney”in de balistik füze tehdidine karşı koyma kabiliyetine sahip olduğunu hatırlattı. “Amerikan uçakları seyir füzelerini ve insansız hava araçlarını vurmayı hedeflerken, USS Carney hava savunma sistemi vurulması daha zor olan balistik füzeleri hedef aldı.” dedi.

Crump ise İran'ın saldırılarının önleneceğini bildiğini söyledi. “Fazla bir şey başaramadılar ve bu, (İran) tehdidinin gerilemiş olabileceğini gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir