Hindistan'daki Cennetül Firdevs camisi orman arazisinin işgali nedeniyle yıkıldı

Yetkililer Cennetül Firdevs camisini kaçak inşaat ve orman arazisinin işgali gibi nedenlerle yıktıklarını söylüyor.

REKLAM

Hindistan'ın kuzeyindeki Delhi kenti Bawana'da Cennetul Firdevs adlı cami, ormanlık alanda inşa edildiği için cuma günü buldozerle yıkıldı.

Yerel yetkililer caminin kaçak statüsünde olduğunu ve binanın yeterince güvenli olmadığını açıkladı. İnsanlar onlarca yıldır ibadet ettiği caminin şehrin kültürel değerlerinden biri olduğunu düşünüyor.

Bir başka eleştiri de cami yetkililerinden geldi. Yıkımın herhangi bir uyarı yapılmadan yapıldığını öne süren yetkililer, yerel yönetimin aldığı karara tepki gösterdi.

Bu ayın başlarında Hindistan'da Sarai Kale Kha kasabasındaki bir cami ve yakındaki bir medrese benzer nedenlerle ilgi odağı haline geldi. Delhi Dini Komitesi'nin (RDC) “ruhsatsız yapılar” olarak nitelendirdiği iki yer, Delhi Kalkınma Otoritesi'nin (DDA) aldığı kararla 13 Haziran'da polis gözetiminde yıkıldı.

Devlette tepkilere yol açan bir diğer karar ise, Delhi Kalkınma İdaresi yönetimindeki 1853 yılında ibadete açıldığı düşünülen Akonji camisinin diğer camilerle aynı gerekçelerle yıkılması oldu.

Akonji Camii'nin yanı sıra öğrencilerin eğitim gördüğü medrese ve cami arazisindeki İslam alimlerinin türbeleri de yıkıldı.

Camilerin yıkımının 32 yıl öncesine dayandığı Hindistan'da, 1992 yılında Hindu radikaller, Babür İmparatorluğu'nun 500 yıllık Babri Camisi'ni tapınağın üzerine inşa edildiği iddiasıyla kullanılamaz hale getirmiş ve caminin yıkılması kararı alınmıştı. 2019 yılına kadar devam eden davada inşa edildi.

2018 yılında iktidara gelen Narendra Modi, 2020 yılında Ayodhya Tapınağı'nın temelini attı ve 22 Ocak'ta düzenlenen geniş katılımlı açılış programında yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir