Fransa'nın bütçe açığı GSYİH'nın %5,5'ine yükseldi, “kemer sıkma” politikaları yolda

Fransa'da bütçe açığının GSYH'ye oranının 2022 yılında %4,8 olacağı dikkate alındığında hükümetin bütçe disiplinini sağlayamadığı görülüyor.

REKLAM

Fransız Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE), geçen yıl ülkenin bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) %5,5'ine ulaştığı konusunda uyardı.

İlginçtir ki bu oran hükümetin beklediğinden oldukça yüksekti. Hükümet geçen yıl için bu oranın yüzde 4,9 olacağını tahmin etmişti.

Fransa'da bütçe açığının GSYH'ye oranının 2022 yılında %4,8 olacağı dikkate alındığında hükümetin bütçe disiplinini sağlayamadığı görülüyor.

Son veriler, hükümetin bütçe açığını kapatmak için tasarruf tedbirlerini artırmasını ve “kemer sıkma” politikalarına dönmesini zorunlu kılıyor.

Bütçe açığı hükümetin beklediğinin üzerinde çıktı

Hükümet daha önce 2024 yılı için bütçe açığının yüzde 4,1 olacağını öngörmüştü.

Hükümet, yıl ortasında gündeme getireceği yasa tasarısı ile bütçeden 10 milyar avro daha kesinti yaparak açığı kapatmayı ve bütçede ek kaynak yaratmayı hedefliyor.

Fransa Maliye ve Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, yaptığı açıklamalarda Paris'in 2027 yılına kadar AB içinde euro için kriter olarak bütçe açığını yüzde 3 seviyesinde tutma hedefine ulaşacağının sözünü verdi.

INSEE, bugün yayınladığı raporunda, 2023 yılının son çeyreğinde kamu borcunun GSYİH'nın %110,6'sına tekabül ettiğini açıkladı.

Kovid-19 salgını ve ekonomik daralma

Fransa'da hükümet, artan bütçe açığının temel nedeni olarak Kovid-19 salgını sırasında yaşanan ekonomik krizi ve şirketlerin iflas etmesini önlemek için sağlanan mali yardımları gösteriyor.

Bütçe açığının en önemli nedenlerinden biri Fransız sosyal güvenlik kurumunun zararlarının artmasıdır.

Geçtiğimiz yıl Fransız sosyal güvenlik kurumunun zararı 10 milyar euro arttı.

Yıllık açığın 2027'de 18 milyar avroya yaklaşması beklenirken, sosyal güvenlik kurumunun sağlık ve hastane giderlerini karşılama payının da azalması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir