Fransa'daki genel seçimlerin ikinci turunda aşırı sağcılar mutlak çoğunluğu alamayabilir

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Fransa'da genel seçimlerin ikinci turu öncesinde yapılan son anketlere göre aşırı sağcı Ulusal Meclis Partisi çoğunluğu elde etmek için gereken 289 sandalyeye ulaşamayacak.

REKLAM

Fransa'da önümüzdeki Pazar günü yapılacak ikinci tur genel seçimleri öncesinde yayınlanan son anketler, aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisinin liderleri Jordan Bardella ve Marine Le Pen'in oylamada salt çoğunluk elde etmekte zorlanacağını ortaya koyuyor. Ulusal Meclis.

Pazar gününden önceki son tahminlere göre RN ve müttefikleri parlamentoda 210'dan 240'a kadar sandalye elde edecek.

Mutlak çoğunluğa ulaşmak için RN'nin 577 sandalyeli Ulusal Meclis'te 289 milletvekiline sahip olması gerekiyor.

Ülkede yükselen aşırı sağa karşı oluşturulan sol ittifak Yeni Halk Cephesi'nin (NPF) 170 ila 200 arasında sandalye kazanması bekleniyor.

Bu arada anketörler, Başkan Emmanuel Macron'un “Cumhuriyet için Hep Birlikte” (Topluluk) ittifakının 95 ila 125 sandalyeye ulaşacağını söylüyor.

Merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) 25 ile 45 arasında milletvekili seçebiliyor.

Bu tahminler Pazar günü doğrulanırsa Bardella muhtemelen yeni başbakan olamayacak çünkü LR'nin desteğini alsa bile alt mecliste yeni hükümeti kurmaya yetecek kadar milletvekili olmayacak. En iyi senaryoda bile mutlak çoğunluğa ulaşamayacak gibi görünse de son anda destek almayı umuyor.

Bardella Çarşamba günü ulusal televizyon kanalı France 2'ye verdiği demeçte, “İttifakımızı genişletmeye hazırım. Sağ ve merkezdeki tüm seçmenlere hoş geldiniz” dedi.

Genel olarak ilk turda çoğunluğu sağlayamayan Fransız partileri, seçmenlerine ikinci turda belirli bir seçim bölgesinde en iyi performansı gösterecek isimleri desteklemelerini tavsiye ediyor. Ancak parti liderlerinin seçmenler üzerindeki ikna gücü sınırlıdır.

Görevdeki başbakan ve Macron'un merkezci partisinin lideri Gabriel Attal, Perşembe akşamı devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “Fransız halkı oy verme talimatlarını takip etmiyor. Bir vatandaş istediği gibi oy verecektir.” dedi.

“Aşırı sağ çoğunluğun getirdiği riskin altını çizdim ve programlarında neyin tehlikeli olduğunu anlattım. Aşırı sağa tek bir oy bile verilmemesi gerektiğini söyleyerek bitirdim. Ama bundan sonra Fransızlar da yapacaklarını yapacaklar.” istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Cumhuriyet Cephesi olarak adlandırılan ittifak, aşırı sağ karşıtı adayların her seçim bölgesinde kazanabilmesi için zayıf adayların reddedilmesine dayalı bir seçim stratejisi benimsedi.

Fransa İçişleri Bakanlığı'nın son verilerine göre şu ana kadar 215 aday istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir