Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile görüşecek

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Pazar günü Berlin'de Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier'i ziyaret edecek.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron pazar günü Almanya'ya resmi bir ziyarette bulunacak.

Başkan Macron, Şansölye Olaf Scholz ile görüşmek için düzenli olarak Berlin'e gitse de, devlet ziyareti ancak Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesi sırasında yapılabiliyor.

Bu ziyaretin amacının “Fransız-Almanya bağının kalıcılığı ve derinliğinin” altını çizmek olduğu belirtiliyor.

Fransa-Almanya İlişkileri Komisyonu'nda (Cerfa) araştırma görevlisi Jeanette Süb, ziyaretin amacının “teknoloji, inovasyon, yapay zeka gibi geleceğe yönelik konularda Fransa ile Almanya arasında yakınlaşma noktaları bulmak” olduğunu söyledi.

Ziyarette “her zaman en iyi durumda olmayan Fransız-Alman ilişkilerinin yeniden canlandırılması için her iki tarafta da çaba sarf edildiğini” vurgulayan Sub, nükleer enerjinin “iki ülke arasında çetrefilli bir konu olmaya devam ettiğini” kaydetti.

Almanya'nın son nükleer santralini 2023 yılında kapatması, enerji ihtiyacının yüzde 70'ini nükleer enerjiden karşılayan Fransa ile tam bir tezat oluşturuyor.

Sub, “Berlin'de demokrasi konusunda da önemli bir noktaya gelinecek ve bu, bir sonraki Avrupa seçimlerinde yükselişe geçen aşırı sağa karşı çıkmak anlamına geliyor.” dedi. dedi.

Holokost Anıtını ziyaret edeceğiz

Fransa cumhurbaşkanı Berlin, Dresden ve Münster'i ziyaret edecek. İki cumhurbaşkanı ayrıca Alman Anayasası'nın 75'inci yıl dönümünü kutlayacak ve Holokost Anıtı'nı ziyaret edecek.

Devlet ziyaretinin ardından Fransız-Alman Bakanlar Kurulu Salı akşamı Şansölye Scholz ile bir araya gelecek.

Macron, ilk kez geçen yıl temmuz ayında Almanya'yı ziyaret etmeyi planlamıştı ancak Fransa'daki protestolar nedeniyle ziyaretini son anda iptal etmek zorunda kalmıştı.

Alman ressam ve yazar Wolfram Wickert, Macron'u desteklediğini ve politikalarını takdir ettiğini ancak “İstemediğim tek şeyin Ukrayna'daki hava sahasını savunması veya kara birlikleri göndermesi olduğunu” söyledi.

Macron Ukrayna'ya kara birlikleri gönderme ihtimalini göz ardı etmezken Scholz, Avrupa veya NATO gemilerini Ukrayna'ya göndermenin Almanya için kırmızı çizgiyi aşacağını açıkça belirtti.

Ziyaret, iki Avrupa ülkesi için gergin bir zamana denk geliyor; anketler Avrupa şüpheci partilerin bir sonraki Avrupa seçimlerinde çoğunluk elde edebileceklerini gösteriyor. Her iki ülke de birleşik bir Avrupa gücü göstermeye odaklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir