Erdoğan ile Putin'in Astana'daki görüşmesinden ana başlıklar

Astana'da düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) liderler zirvesine katılarak yoğun diplomatik trafiğine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Putin ile ilk kez bir araya geldi.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan, Türkiye'nin diyalog ortağı olduğu Şangay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) 24. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Temmuz Perşembe günü ŞİÖ genel kurulu öncesinde bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Bir otelde kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşmenin 1 saat sürdüğünü de belirtelim.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki liderin “Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşının son durumu, İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırıları, bölgedeki gerilime çözüm arayışı” konularını ele aldığı belirtildi. Suriye ve terörle mücadele.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya lideri Putin ile görüşmesi, NATO'nun 75'inci yıl dönümü zirvesinden bir hafta önce gerçekleşti. Erdoğan, 9-11 Temmuz tarihleri ​​arasında Washington'da yapılacak zirveye, NATO üyesi bir ülkenin Putin'le yüz yüze görüşebilecek tek lideri olarak katılacak.

Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmenin bu yılın başında Türkiye'de yapılması gerekiyordu ancak Moskova tarafından ertelendi.

Erdoğan'ın Putin'e daveti

Toplantı öncesinde iki lider basına açıklamalarda bulundu.

Söz alan Putin, Erdoğan'la sürekli iletişim halinde olduğunu belirterek, “Dünyadaki tüm zorluklara rağmen Rusya-Türkiye ilişkileri adım adım ilerliyor.”

Putin, “Türkiye ile stratejik projelerimizi planlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Geçen yıl Türkiye'yi 6,7 milyon Rus turist ziyaret etti, turizmde rekor kırdık.”

Erdoğan konuşmasında Akkuyu santralini bir an önce işletmeye almak istediklerini söyledi.

“Sinop hakkında da konuşma var,” dedi şunları ekledi: “Ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Botaş ve Gazprom arasındaki ilişkiler içtenlikle ilerliyor.”

Erdoğan, “Bizim için 55 milyar dolar hedefi çok önemli değil, hedefimiz 100 milyar dolara ulaşmak. Ulaşabileceğimize inanıyorum.”

Erdoğan, konuşmasının sonunda Putin'i en kısa sürede Türkiye'de ağırlamak istediğini söyledi.

Rus lider, Edoğan'ın davetine “Mutlaka Türkiye'ye geleceğim” diyerek yanıt verdi.

ŞİÖ zirvesinin gündemi

ŞİÖ Devlet Başkanları Konseyi'nin 24. zirvesi, mevcut cumhurbaşkanı Kazakistan'ın ev sahipliğinde “Çok taraflı diyaloğun güçlendirilmesi: sürdürülebilir barış ve kalkınma için çabalamak” başlığı altında düzenleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra toplam 16 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının gözlemci olarak katılacağı zirvede Belarus, Moğolistan, Azerbaycan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Türkmenistan liderleri de hazır bulunacak. ve diyalog ortağı.

Belarus'un ŞİÖ'ye en üstteki onuncu tam üye olarak katılması bekleniyor.

Zirve sonunda Kazakistan başkanlığını Çin'e devredecek. Aynı zamanda Astana Deklarasyonu, “ŞİÖ Kalkınma Stratejisi 2035” ve “ŞİÖ Enerji İşbirliği Kalkınma Stratejisi 2030″un da aralarında bulunduğu çeşitli alanlardaki 20'den fazla belgenin, 2019 yılı sonu toplantısında üye ülke liderleri tarafından kabul edilmesi gerekiyor. zirve.

REKLAM

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, zirvenin içeriğine ilişkin Çin basınına yaptığı açıklamada, “önemli stratejik kararlar” beklediğini ve “yeni güvenlik paradigması” yönünde adımlar atılacağını söyledi.

Putin, Haziran ayında Moskova'da düzenlenen ŞİÖ dışişleri bakanları toplantısında “Avrasya güvenlik sistemi” hakkında konuşurken Avrasya kıtasındaki iş birliğini ve kalkınmayı güçlendirmek istediğini söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ve komşu Finlandiya ile İsveç'in NATO'ya katılmasının ardından Putin uzun süredir yeni ittifaklar kurma arayışındaydı. Bu kapsamda Haziran ayında Doğu Asya'yı gezen, Kuzey Kore ve Vietnam'ı ziyaret eden Putin, iki köyle imzaladığı Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşmaları ile bölgedeki askeri ittifakı güçlendirecek adımlar attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir