Dünya liderlerinden tepki: Batılı ülkeler İran'ı kınadı, Çin ılımlılık çağrısında bulundu

Avrupa ülkeleri İran'ın saldırısını kınarken Çin, tarafları sakin olmaya çağırdı.

REKLAM

Cumartesi gecesi Suriye'deki İsrail konsolosluğu binasına düzenlenen saldırıya İran'ın misilleme yapması dünyanın dikkatini Ortadoğu'ya çekti.

Josep Borrell, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek TemsilcisiAB'nin İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını şiddetle kınadığını söyledi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunakhesabından yaptığı paylaşımda değerlendirmesini yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne“Fransa, İran'ın İsrail'e karşı başlattığı saldırıyı en güçlü ifadelerle kınıyor.” dedi.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani Tahran ve Tel Aviv'deki büyükelçilerle yakın temas halinde olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “Başbakan ve Savunma Bakanı ile de konuştuk. Hükümet herhangi bir senaryo ile yüzleşmeye hazır.” yorum yaptı.

Hollanda geçici hükümetinin Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya hesabından Ortadoğu'daki durumun oldukça endişe verici olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bugün Hollanda ve diğer ülkeler, İran'a İsrail'e saldırmayı bırakması yönünde açık bir mesaj gönderdi.” Paylaşıldı

Estonya Başbakanı Kaja Kallas“İran'ın İsrail'e yönelik haksız saldırısını en güçlü şekilde kınıyorum. Bu, birçok insanın hayatını riske atan ciddi bir gelişmedir. En önemli öncelik, bölgede gerilimin daha fazla tırmanmasını önlemektir.” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığıİran'ın saldırısının ardından gerilimin tırmanmasından derin endişe duyduğunu açıkladı; Taraflara ılımlı davranma çağrısında bulundu

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bakanlığın internet sitesinde Pazar günü yayınlanan bir açıklamada, Çin'in, İran'ın İsrail'e karşı insansız hava araçları ve füzeler fırlatmasının ardından gerilimin tırmanmasından derin endişe duyduğunu söyledi.

Sözcü, İran'ın saldırılarıyla ilgili bir soruya yanıt olarak, “Çin, ilgili tarafları sakin olmaya ve gerilimin daha fazla artmasını önlemek için itidalli davranmaya çağırıyor.” dedi.

Sözcü, bu gerilimin “Gazze çatışmasının bir yansıması” olduğunu ve bu çatışmanın bastırılmasının “bir numaralı öncelik” olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio GuterresUluslararası toplumun, İran'ın İsrail'e yönelik füze ve insansız hava aracı saldırılarına karşı yeni bir savaşı göze alamayacağını söyledi.

Guterres şunları söyledi: “Bölgedeki gerilimlerin tırmanması tehlikesinden derin endişe duyuyorum. Ortadoğu'da birçok cephede ciddi askeri çatışmalara yol açabilecek eylemlerden kaçınmak için tüm tarafları azami itidal göstermeye çağırıyorum. Ne bölgenin ne de dünyanın yeni bir savaşı kaldıramayacağını defalarca vurguladık.” ” dedi.

Ek kaynaklar • AA, Reuters, AP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir