Dokuz nükleer devletin 2023'te harcaması 91 milyar doları aştı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Nükleer Silahları Ortadan Kaldırma Uluslararası Kampanyası (ICAN), 2023 yılında nükleer silahlara yönelik küresel harcamaların 2022 yılına göre 10,7 milyar dolar arttığını ve bu artışın yüzde 80'inin ABD'de gerçekleştiğini söyledi.

REKLAM

Cenevre merkezli araştırma kuruluşu Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılmasına Yönelik Uluslararası Kampanya (ICAN) tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre, Çin, Fransa, Hindistan, İsrail, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya, İngiltere ve ABD nükleer silahlara pay ayıracak 2023 yılında nükleer silahlar için toplam 91,4 milyar dolar.

2022 verileriyle karşılaştırıldığında nükleer silahlara yapılan harcamalarda 10,7 milyar dolar artış yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri'nin toplam harcamadaki payı 51,5 milyar dolardır; bu, diğer tüm nükleer silahlı ülkelerin toplamından daha fazladır. Bu, 2023'te nükleer silah harcamalarında kaydedilen artışın %80'ini temsil ediyor.

ABD'nin ardından 11,8 milyar dolarlık harcamayla Çin geliyor. Rusya 8,43 milyar dolarla üçüncü en fazla harcama yapan ülke konumunda.

Rapora göre dünyanın dokuz nükleer devleti her yıl harcamalarını artırarak nükleer silahlarını modernize etmeye devam ediyor.

Bu ayın başlarında Rusya ve müttefiki Belarus, Kremlin'in Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteğe karşı koyma çabalarının bir parçası olarak askerlerini nükleer silah kullanımı konusunda eğitmeyi amaçlayan tatbikatların ikinci aşamasını başlattı.

ICAN, 2017 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'nı destekleyen 60'tan fazla ülkede 200'den fazla kuruluşla çalışan kuruluş, nükleer silahların tüm ülkeler için yasaklanmasını öngören bir anlaşmanın derhal imzalanması için çalışıyor. ayrımcılık.

ICAN politikası ve araştırma koordinatörü Alicia Sanders-Zakre, “Son beş yılda bu en insanlık dışı ve yıkıcı silahların geliştirilmesine yapılan harcamalarda önemli bir artış eğilimi yaşandı” dedi.

Ona göre ABD'nin ardından 11 milyar euroluk harcamayla Çin gelirken, Rusya ise 7,7 milyar euroyla üçüncü sırada yer alıyor.

Sanders-Zakre, “Bütün bu paralar küresel güvenliği artırmıyor; aslında nerede yaşarlarsa yaşasınlar insanları tehdit ediyor” dedi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü'nün (SIPRI) kitle imha silahları programı direktörü Wilfred Wan, “Soğuk Savaş'tan bu yana nükleer silahların uluslararası ilişkilerde bu kadar önemli bir rol oynadığını görmemiştik” dedi.

SIPRI, konuşlandırılan yaklaşık 2.100 savaş başlığının yüksek düzeyde balistik füze operasyonel alarm durumunda tutulduğunu ve bunların neredeyse tamamının Rusya veya ABD'ye ait olduğunu tahmin ediyor. Ancak Çin'in ilk kez bazı savaş başlıklarını da yüksek operasyonel alarma geçireceği iddia ediliyor.

SIPRI Direktörü Dan Smith, “Ne yazık ki, operasyonel nükleer savaş başlıklarının sayısında yıldan yıla artış görmeye devam ediyoruz” dedi. Smith, bu eğilimin önümüzdeki yıllarda hız kazanacağını ve son derece endişe verici olduğunu da sözlerine ekledi.

SIPRI, Rusya ve ABD'nin birlikte dünyadaki nükleer silahların yaklaşık %90'ına sahip olduğunu söylüyor. Gözlemevi, Rusya'nın Ocak 2023'e kıyasla operasyonel durumda yaklaşık 36 savaş başlığı daha konuşlandırdığının tahmin edilmesine rağmen, askeri malzeme hacminin 2023'te nispeten sabit kaldığını ekledi.

Enstitü, SIPRI 2024 Yıllığı'nda Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı geniş çaplı işgalinin ardından her iki ülkede de nükleer kuvvetlere ilişkin şeffaflığın azaldığını ve nükleer paylaşım anlaşmalarına ilişkin tartışmaların önemini kaydetti.

Washington, Rusya ile ikili stratejik istikrar diyaloğunu askıya aldı ve Moskova geçen yıl Yeni START nükleer anlaşmasına katılımını askıya alacağını duyurdu.

Ocak ayı itibarıyla yaklaşık 12.121 savaş başlığından oluşan toplam küresel envanterin yaklaşık 9.585'i potansiyel kullanım için askeri stoklarda bulunuyordu. Bu savaş başlıklarının tahminen 3.904'ü füzeler ve uçaklar tarafından konuşlandırıldı.

Enstitü, Asya'da Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore'nin balistik füzelere daha fazla savaş başlığı yerleştirmeye çalıştığını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Fransa, Birleşik Krallık ve Çin'in bu yeteneğe sahip olması, konuşlandırılmış savaş başlıklarının hızla artmasına ve nükleer silahlı ülkelerin çok daha fazla hedefi yok etme tehdidi oluşturmasına olanak tanıyor.

SIPRI, tüm tahminlerin yaklaşık olduğunu ve enstitünün yeni bilgilere ve önceki değerlendirmelerdeki güncellemelere dayanarak küresel nükleer enerji verilerini yıllık olarak gözden geçirdiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir