Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'nun yeni Genel Sekreteri Mark Rutte'yi tebrik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO'nun yeni Genel Sekreteri olarak atanan Mark Rutte'ye yeni görevinde başarılar diledi.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü Kuzey Atlantik Paktı Örgütü (NATO) Genel Sekreteri seçilen Mark Rutte'ye yeni görevinde başarılar diledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rutte ile telefonda görüşerek kendisine yeni görevinde başarılar dilediği, Rutte'nin de Erdoğan'a desteğinden dolayı teşekkür ettiği belirtildi.

Erdoğan'ın Rutte ile yaptığı telefon görüşmesi, 32 NATO üyesinin Rutte'yi bir sonraki genel sekreter olarak resmen aday göstermesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Eski Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg'in 10 yıllık NATO genel sekreterliği görevinin ardından Rutte, 1 Ekim 2024'ten itibaren askeri ittifaka liderlik edecek.

Rutte, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, NATO üyelerine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rutte'yi NATO'nun yeni Genel Sekreteri seçilmesinden dolayı tebrik etti. “Liderliğiniz ve deneyiminiz bu zor zamanlarda ittifak için çok önemli olacak” dedi.

Rutte göreve geldiğinde en az dört yıl görevde kalacak. Kendisi 2010 yılından beri Hollanda Başbakanıdır. Bir dizi huzursuz koalisyona liderlik eden Rutte, 2 Temmuz'da görevinden ayrılacak.

Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana Kiev'in kendini savunma hakkını desteklediğini söylüyor.

İsviçre'deki Ukrayna barış zirvesine katılan Rutte, “Ne kadar uzun sürerse sürsün Ukrayna'ya mümkün olan her şekilde destek vermeye devam edeceğiz” diyerek, Hollanda'nın Kiev'e her koşulda destek vereceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir