Buca Madımak'ı unutmadı – GÜNDEM

Buca, Türkiye tarihinin en utanç verici sayfalarından biri olan 2 Temmuz 1993 Sivas katliamında kaybedilen canları unutmadı. Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, şunları söyledi: “Sivas, 31 yıldır gönlümüzde sönmeyen bir ateştir. Orada yanan canları ve onlara zarar verenleri unutmadık” dedi.

Buca Belediyesi, Alevi Kültür Dernekleri Buca Şubesi ile birlikte, Sivas katliamının 31'inci yıl dönümünde Buca Cemevi'nde anma programı düzenledi. Katledilen canlar anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan programda, kaybedilen 35 can türküler ve sözlerle anıldı.

“AYRIMCILIĞA KARŞI GÜÇLÜ OLACAĞIZ”
Anma programında konuşan Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, bu vahşetin toplumsal hoşgörüsüzlüğün ve nefretin nelere yol açabileceğinin en acı göstergesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Sivas katliamı sadece bir kesimin değil tüm toplumun vicdanında derin yaralar açmıştır. 2 Temmuz 1993'teki Sivas katliamını gerçekleştiren hayalperest katillerin “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” sloganları ne yazık ki çoğumuzun hâlâ kulağında çınlıyor. Sivas tam 31 yıldır yüreğimizde sönmeyen bir ateş… Orada yanan canları ve onlara zarar verenleri unutmadık! Bugün buradan bir kez daha yüksek sesle söylüyoruz; Nefrete, ayrımcılığa ve hoşgörüsüzlüğe kararlılıkla karşı çıkacağız. “Farklılıklarımızın bizi zenginleştirdiğini ve güçlendirdiğini unutmadan, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşamaya devam edeceğiz.”

“HER 2 TEMMUZ’DA BU ACIYI YENİDEN YAŞIYORUZ”
Alevi Kültür Derneği Buca Cemevi Başkanı Hüseyin Gökçe, sanatçısı, yazarı, şairi, aydını olan bir ülke olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Ancak ne yazık ki 2 Temmuz'da bu canlarımızı kaybettik. Zamanın hükümdarları seyirci kaldı. Koray Kaya'nın henüz 12 yaşında olduğunu düşünün. 12 yaşındaki bir çocuk nasıl bir suç işler? Madımak'ı anlamak için Alevi ya da Sünni olmanıza gerek yok. İnsan olmak yeter… Başkasının acısını hissediyorsanız insansınız. Her 2 Temmuz’da bu acıyı yeniden yaşıyoruz” dedi. Daha sonra sanatçılar Kardeşler Muhabbet Grubu ve Ozan Özdemir, hayatını kaybedenler anısına türkülerini seslendirdi.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir