Bu yıl 2 milyondan fazla Müslümanın Hac için Mekke'yi ziyaret etmesi bekleniyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Suudi yetkililer, en büyük dini toplantılardan biri olarak kabul edilen Hac'ı kutlamak için bu yıl Mekke'ye iki milyondan fazla hacının gelmesini beklediklerini açıkladı.

REKLAM

Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar, hac ibadetini gerçekleştirmek için Cumartesi günü Suudi Arabistan'da Rahmet Tepesi olarak bilinen kutsal Arafat Dağı'nda toplandı.

Hacı adayları, Hz. Muhammed, veda hutbesiyle Müslümanlara son kez hitap ederken, Müslümanlarca kutsal sayılan Arafat Dağı'nda dua edip Kur'an-ı Kerim okudu.

Mısırlı hacı Ahmed Tukeyia, Arafat'ın eteklerindeki çadır kampına vardığında yaşadığı deneyimi “tarif edilemez” olarak nitelendirdi.

Suudi yetkililer, dünyanın en büyük dini toplantılarından biri olarak kabul edilen Hac için bu yıl Mekke'ye 2 milyondan fazla kişinin seyahat etmesini beklediklerini açıkladı.

Kovid-19 salgını nedeniyle iki yılı aşkın süredir sınırlı olan hac ziyaretlerinin bu yıldan itibaren salgın öncesi seviyelere yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Tüm Müslümanların, fiziki ve maddi açıdan bu yolculuğa çıkmaya güçleri yetiyorsa, hayatlarında en az bir kez beş günlük Hac ibadetini yerine getirmeleri gerekmektedir.

Hac büyük ölçüde Hz. İbrahim'in, onun oğlu, Hz. İsmail'in ve İsmail'in annesi Hacer'in ya da İncil'de geçen ve Kur'an'da anlatılan şekliyle İbrahim ve İsmail'in anısına gerçekleştirilir.

Bu yılki Hac, Gazze Şeridi'nde İsrail ile Hamas arasında yaşanan sert bir savaşla aynı zamana denk geldi; bu savaş, Orta Doğu'yu bir yanda İsrail ve müttefikleri, diğer yanda İran'ın desteklediği militan gruplar arasında bölgesel bir savaşın eşiğine getirdi.

İsrail'in kara operasyonlarını Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine kadar genişletmesi üzerine, Mayıs ayında Refah sınır kapısının kapatılması nedeniyle Gazze'deki Müslümanlar bu yıl Hac için Mekke'ye gidemedi.

Suudi yetkililer, hac ibadetinin siyasallaştırılmayacağını söyleyerek savaşla ilgili olası protesto ve sloganları engelledi.

Cumartesi günü Arafat'ta kılınan namazın ardından hacılar, Mina'da şeytanı temsil eden sütunları sembolik olarak taşlamak için kullanacakları parke taşlarını toplamak üzere Müzdelife olarak bilinen bölgeye birkaç kilometre yolculuk yapacak.

İslam'a göre Kurban Bayramı'na denk gelen üç gün boyunca Mina'ya dönerler. Kurban Bayramı'nda dünyanın dört bir yanındaki maddi açıdan zengin Müslümanlar hayvanları kesiyor ve etlerini fakirlere dağıtıyor. Daha sonra veda tavafı olarak bilinen son tavaf için Mekke'ye dönerler.

Suudi yetkililer, özellikle son yıllarda aşırı kalabalık nedeniyle bazen ölümlerin yaşanabildiği Hac ibadetinde ulaşımı iyileştirmek ve ölümleri önlemek için ciddi önlemler aldı.

Bu yıl on binlerce güvenlik personeli, kalabalıkları kontrol altına almak için kent genelinde, özellikle de kutsal mekanlara konuşlandırıldı. Hükümet ayrıca şehrin kutsal mekanları arasındaki insan trafiğini kolaylaştırmak için yüksek hızlı demiryolu hattına da yatırım yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir